Wybór materaca dla niemowlaka. Na co zwrócić uwagę?

sty 19, 2022 | 0-3 miesiące, 19-36 miesięcy, 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Fizjoterapia, Leżenie na brzuszku, Wiek dziecka

Zakup materaca to jeden z ważniejszych wybór w kwestii wyprawki noworodka. Materac dla niemowlaka jest potrzebny od pierwszych dni życia, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby wybrany produkt dobrze wspierał rozwój ruchowy i był bezpieczny dla maluszka.

Chociaż wydawało mi się, że jestem na bieżąco w tej tematyce, to okazało się że bardzo dużo zmieniło się w technologii produkcji materaców pomiędzy moimi dziećmi. No ale w końcu dzieli ich różnica prawie 7 lat! Dlatego przedstawiam tutaj kilka najważniejszych informacji, które na pewno się nie zdezaktualizują, ale pamiętaj, że zawsze warto sprawdzić obecne nowinki technologiczne lub dotyczące materiałów, jeśli trafisz na mój tekst np. kilka lat od jego napisania.

Twardość materaca to podstawa!

Materac dla maluszka powinien charakteryzować się najwyższą klasą twardości. Szczególnie noworodki powinny spać na materacach, które nie stwarzają ryzyka zapadania się. Jeśli rodzice decydują się na materac o średniej twardości, warto rozważyć zakup maty kokosowej na wierzch, która spowoduje, że materac będzie twardszy. 

Dzieci w pierwszych miesiącach życia nie potrafią się swobodnie obracać. Kładąc malucha na miękkim materacu, generujemy zagrożenie podobne, jak w czasie kładzenia dziecka na miękkiej poduszce – maluch może się poddusić, gdy niekontrolowanie obróci głowę.

Taki twardy materac będzie nadal odpowiedni dla starszego niemowlaka oraz rocznego dziecka. Co ważne, nie musisz już wtedy martwić się o przypadkowe podduszenie. Roczny maluch śpi w różnych pozycjach, potrafi się bez trudu przekręcić, sam wybiera najwygodniejszą pozycję do spania, a także samodzielnie podnosi się do czworaków, siadu czy stania. Jeżeli będzie mu niewygodnie, bez problemu sam zmieni pozycję. 

Sprężystość materaca dla niemowlaka

Sprężystość, to obok twardości, jedna z najważniejszych cech materaca dla niemowlaka. Materiał, z jakiego wykonany jest materac, nie może się trwale odkształcać. Położony w łóżeczku noworodek powinien czuć odpowiedni podpór i po jego wyjęciu materac musi wrócić do pierwotnego stanu. To ważne, gdyż noworodka należy kłaść w łóżeczku symetrycznie na obie strony. Jeśli materac ma tendencję do odkształcania się, nie będzie stanowił dobrego podparcia dla małego kręgosłupa.

Materiał materaca dla noworodka  – co wybrać?

Jako fizjoterapeutka dziecięca, nie rekomenduję konkretnego materiału. Moim zdaniem najważniejsza jest twardość i sprężystość, a materiał to już kwestia indywidualnego wyboru rodzica.

Jednak warto zwrócić uwagę na jakość surowców użytych do produkcji materaca, na którym chcemy położyć dziecko. Materac powinien mieć certyfikaty i atesty, które będą potwierdzeniem, że jest on bezpieczny dla dziecka. Nie może zawierać klejów i substancji, które wydzielają zapach lub mogą uczulać. Materac powinien być z wykonany z materiału antyalergicznego i antyseptycznego. Musi również „oddychać”, czyli jego warstwy pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Produkty wodoodporne mogą powodować, że spanie na materacu będzie wzmagało pocenie u dziecka

Bardzo dobrymi materiałami są lateks i pianki wysokoelastyczne. Nie pozwalają na namnażanie się bakterii, cechuje je przewiewność i antyalergiczność. Ich budowa sprawia, że nie odkształcają się i mają sporą odporność na różnego rodzaju wgniecenia.

Warto wspomnieć, że naturalne materiały są jeszcze lepsze niż lateks czy pianka! Bardzo fajnym, ale trudno dostępnym wypełnieniem jest trawa morska. Z czystym sumieniem mogę polecić też włókna kokosowe. Kokos jest antyalergiczny i nie pozwala na rozwój bakterii czy roztoczy. Jeśli chodzi o łuski gryki, to na ich temat krążą bardzo mieszane opinie. Z jednej strony są ekologiczne (łuska jest odpadem produkcyjnym), ale pojawiają się opinie, że takie materacyki mogą pleśnieć przez kontakt z wilgocią, a czasem gryka może być źródłem pasożytów. 

leżenie na brzuchu, kurs dla rodziców noworodka, jak podnosić maluszka
Kliknij w zdjęcie, aby poznać mój E-Book Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Instrukcja krok po kroku.

Materac dla niemowlaka – nowy czy używany?

Bezwzględnie dla dziecka trzeba kupić nowy materac. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyprać używany w taki sposób, aby wciąż spełniał swoją funkcję i był czysty tak, jak nowy. Poza tym używany materac może mieć odkształcenia po poprzednim właścicielu, co nie jest dobre dla rozwoju maluszka. Dlatego zdecyduj się na nowy materacyk.

Jeśli szukacie dobrego jakościowo materaca, który bez problemu dopasujecie do potrzeb swojego dziecka, to serdecznie polecam materace marki Rücken.

Zobacz też mój wpis na temat hartowania: Nie przegrzewaj malucha – hartowaniu mówimy głośne tak!

Rozmiar materaca

Wybrany materac dla niemowlaka musi być dopasowany do jego łóżeczka. Poza tym musi być sporo większy od dziecka, niezależnie, czy kupujemy materac do kosza Mojżesza, dostawki czy do tradycyjnego modelu łóżeczka. To zapewnia maluchowi swobodę ruchów, a dopasowanie do łóżeczka nie pozwala na niekontrolowane uwięźnięcie rączki w momencie wykonywania np. obrotów.

Jak dbać o materac dla niemowlaka?

Bardzo ważną kwestią odnośnie zakupu materaca, jest możliwość utrzymania go w czystości. Noworodki często mają tendencję do ulewania pokarmu, dlatego materac nie może pleśnieć w kontakcie z wilgocią. Jednak, jak już wspomniałam wcześniej, materace wodoodporne powodują większe pocenie się malucha i nie przepuszczają tyle powietrza, ile powinny. Co w takim razie zrobić, aby materac był higieniczny i bezpieczny?

Dobrym pomysłem jest zakup maty ochronnej na łóżeczko, która jest wielokrotnego użytku, i którą można prać w wysokiej temperaturze. Zakładana bezpośrednio na materac, składa się z dwóch warstw: 

Jest to dobre rozwiązanie, bo maty można wymieniać zgodnie z potrzebami. Dzięki nim materac posłuży znacznie dłużej i będzie w lepszym stanie.

Sprawdź mój post na temat bujaczków: Bujaczek dla niemowlaka – tak czy nie?

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.