Noszenie dziecka jest ważne! – jak nosić niemowlę?

kw. 23, 2021 | 0-3 miesiące, 4-7 miesięcy, Noszenie dziecka, Wiek dziecka

Pamiętam jak na świecie pojawiały się moje dzieci i mogłam je mieć blisko siebie. Noszenie to była jedna z moich ulubionych czynności! Kiedy je tuliłam, czułam ich zapach albo po prostu były blisko mnie dawało mi to dużo radości. Miało to dla mnie nie tylko aspekt pielęgnacyjny, ale przede wszystkim emocjonalny. Noszenie dziecka to wspaniała rzecz!

Starym i zupełnie nieprawdziwym stwierdzeniem jest wmawianie rodzicom, że nosząc swoje pociechy, mogą je rozpieści albo przyzwyczaić do tego. Dla noworodka czy niemowlęcia bujanie i kołysanie jest doskonale znane jeszcze z okresu płodowego! Potrzebują tego jak snu czy jedzenia. Noszenie dziecka warunkuje jego prawidłowy rozwój psychospołeczny i daje poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego jeszcze warto nosić malucha? Jak to robić z korzyścią dla siebie i dziecka? Jak długo można nosić dziecko?

noszenie dziecka
Kliknij w obrazek aby poznać mój kurs Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Poradnik w formie wideo.

Dlaczego noszenie dziecka ma tak duże znaczenie?

Zastanawiasz się na pewno czy to, że nosisz swoje dziecko, ma jakieś znaczenie. Dla Ciebie na pewno są to chwile budowania szczególnej więzi i czujesz, że jest ważne, aby trzymać maluszka przy sobie jak najbliżej. A co zyskuje dziecko? 

Poczucie bliskości to podstawowa potrzeba człowieka, taka sama jak spanie czy jedzenie. Dzięki noszeniu pozwalamy dziecku tworzyć obraz siebie jako kochanej i ważnej osoby, zasługującej na miłość i troskę. Potrzebę bliskości mamy zakodowana już od początku powstania gatunku ludzkiego. W dużej mierze warunkowała ona nasze przetrwanie. 

Człowiek to jedyny gatunek, który bardzo długo po urodzeniu pozostaje zupełnie niesamodzielny i zależny od innych. Mógł przetrwać na przestrzeni tysięcy lat jedynie dlatego, że od urodzenia jest noszony i w ten sposób chroniony.

noszenie dziecka, noszenie ma znaczenie

Pamiętaj o najważniejszej rzeczy w noszeniu. Dziecko, które jest noszone, nie jest rozpieszczane. Bujanie i kołysanie związane z noszeniem jest ruchem najlepiej znanym dla dziecka, bo towarzyszy mu od samego początku. Dla Twojego dziecka noszenie jest stawiane w tym samym szeregu potrzeb, co sen. To jeden z najważniejszych warunków prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka, szczególnie tego najmniejszego.

Warto wspomnieć, że noszenie i wszelkie reakcje z nim związane zarówno od strony dziecka, jak i rodzica (m.in. tworzenie więzi emocjonalnych, rozwój układu nerwowego, rozwój psychospołeczny) to proces uniwersalny dla każdej kultury. Nie ma znaczenia, czy dziecko jest urodzone w Polsce, w amazońskiej dżungli czy na pustyni. Wszędzie dzieci są noszone, bo jest to sposób na ochronę maluszka i zapewnienie mu warunków do właściwego rozwoju. Dzieje się to niezależnie od miejsca urodzenia, zwyczajów czy panującej religii.

Jakie inne korzyści daje noszenie dziecka?

Dzieci często noszone są bardziej odporne na choroby, gdyż ich organizmy produkują mniej białek prozapalnych w porównaniu z dziećmi noszonymi o wiele mniej. Jest to potwierdzone badaniami naukowymi.

W czasie noszenia dziecka, szczególnie w pierwszych dniach życia, warto umożliwić kontakt „skóra do skóry”. Jest on znany głównie w kontekście przytulania zaraz po porodzie, ale również w późniejszych dniach życia przynosi wymierne efekty.

Po urodzeniu dziecka kontakt „skóra do skóry” jest rekomendowany jako sposób na naturalne skolonizowanie skóry noworodka bakteriami ze skóry matki. Ten zwyczaj ma za zadanie sprowadzić dobre bakterie od mamy na mały organizm, aby stanowiły barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Jednak w ciągu kilku dni czy nawet tygodni po porodzie warto nosić dziecko, utrzymując bezpośrednią bliskość. Zapach ciała rodziców, ciepło i dotyk powoduje uspokojenie malucha, jest pomocne w zwalczaniu kolek oraz wzmacnia więź emocjonalną. Dziecko przychodzi na świat z określoną pulą znajomych dźwięków, z jakimi ma do czynienia w łonie matki. Odgłos bicia serca mamy przypomina mu życie sprzed momentu urodzenia i jest w stanie wyjątkowo wyciszyć, szczególnie noworodka. Więcej informacji na temat tego jak dbać o malucha znajdziesz w moim E-booku Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Instrukcja krok po kroku.

Jak często można nosić dziecko na rękach? 

Jeśli potrafimy ułożyć dziecko na naszych rękach w prawidłowej dla niego pozycji, to nosić możemy je tak często, jak ono tego potrzebuje lub jak często rodzic tego chce. Warto jednak stymulować dziecko na rozmaitych płaszczyznach, aby pobudzać do działania różne mięśnie i zachęcać do odkrywania nowych możliwości ruchowych.

To niezwykle ważne dla małego organizmu, aby mogło się rozwijać w różny sposób. Dlatego nie można przedkładać noszenia malucha nad leżenie. Szczególnie dobrze na układ mięśniowo-szkieletowy dziecka działa leżenie na brzuszku, mimo że często maluchy nie przepadają za takim sposobem spędzania czasu i zdarza im się marudzić. Ta pozycja wiele wymaga od malucha, jednak przynosi bardzo duże korzyści, m.in. wzmacnia mięśnie całego ciała, pozwala zdobywać nowe umiejętności i uczy obserwowania świata z zupełnie nowej perspektywy. Stymulowanie układu proprioceptywnego to nic innego jak nauczenie dziecka czucia swojego ciała, jego pozycji w przestrzeni, stabilizacji i napięcia mięśniowego, czy kontroli ruchu i dopasowywania jego siły stosownie do sytuacji. Dlatego noszenie jest ważne, ale należy je dawkować na równi z innymi aktywnościami.

Jakie są pozycje do noszenia niemowląt? 

Gdy chcesz nosić swoje dziecko na rękach, musisz zwrócić uwagę na to, aby wybrana przez Ciebie pozycja zapewniała mu maksimum bezpieczeństwa i była wsparciem dla jego prawidłowego rozwoju ruchowego. Pozycji do noszenia noworodka i niemowlaka jest całkiem sporo, ale pozycje fasolki i na barku są stosowane najdłużej oraz możliwe do wykonania na wielu etapach rozwoju, dzięki czemu uważa się je za bardzo uniwersalne. 

Ułożenie ciała w fasolkę polega na podtrzymywaniu malucha w taki sposób, że jedna z rąk rodzica znajduje się pod główką dziecka i wzdłuż tułowia, a druga pod kolanami tworząc koszyczek, w którym zapada się pupa. Głowa dziecka znajduje się w okolicach stawu łokciowego rodzica, a stawy biodrowe maluszka są zgięte, co daje bardzo stabilną pozycję. Kręgosłup i miednica są zaokrąglone a przez to i odciążone, co jest szczególnie ważne, dopóki dziecko samodzielnie nie siada. Dziecko bokiem przytula się do klatki piersiowej i brzucha rodzica. Jego rączki są swobodne, a całe ciało utrzymane jest w linii środkowej.

fizjoterapia, fizjoterapeutka z lalką, fizjoterapeutka, pozycja fasolki

Druga pozycja to pozycja na barku rodzica. Klatka piersiowa dziecka ułożona jest na barku osoby noszącej. Główka malucha nie jest niczym ograniczona, co umożliwia przekręcanie jej na boki i obserwowanie otoczenia. Rączki dziecka skierowane są do przodu i powinny znajdować się za barkiem dorosłego. Jedna ręka rodzica przytrzymuje plecy dziecka, a dłoń stabilizuje ramię, aby nie dopuścić do niekontrolowanego odwiedzenia stawu do tyłu. Druga ręka znajduje się pod kolanami i je zgina do brzucha, dzięki czemu miednica jest ustawiona prawidłowo, a kręgosłup odciążony. Opisane pozycje są asymetryczne, dlatego należy pamiętać, aby stosować je naprzemiennie, na dwie strony.

Zapraszam Cię również do innych moich wpisów, takich jak Dlaczego dziecko powinno często leżeć na brzuchu? Ile czasu maluszek może spędzać w tej pozycji? oraz Obroty na brzuch i na plecy – jak bezpiecznie obracać niemowlę?

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.