Korzyści z leżenia na brzuchu u noworodków i niemowląt są bardzo dobrze znane. Jednak ta pozycja zawsze budzi wiele wątpliwości i niepewności. Bardzo często w naszej codziennej praktyce opowiadamy i tłumaczymy rodzicom dlaczego dzieci powinny leżeć na brzuchu. Silne mięśnie, ładny kształt główki czy stymulacja układu trawiennego, to tylko kilka z nich. Warto poznać zasady prawidłowego leżenia na brzuchu, aby mieć pewność, że w odpowiedni sposób wspieramy postępy malucha w rozwoju. Zapraszamy do zapoznania się z tym, jak powinno wyglądać prawidłowe leżenie na brzuchu.
Leżenie na brzuchu to częsta bolączka rodziców. Jako terapeuta i jako jako mama, doskonale zdaje sobie sprawę, że czasem trzeba nieźle się nakombinować, żeby zachęcić do tej pozycji. Wiele dzieci nie lubi spędzać czasu w ten sposób, chociaż to jedna z najlepszych pozycji, wspomagająca ich harmonijny rozwój psychoruchowy. Dlaczego jest tak ważna? Czy leżenie na brzuchu jest zdrowe? I jak radzić sobie w sytuacji, gdy maluch nie znosi leżeć na brzuchu? Czemu leżenie na brzuchu jest potrzebne? Odpowiedzi znajdziesz już za chwilę.
Dlaczego leżenie na brzuchu jest zdrowe?
Leżenie na brzuchu to bardzo ważna pozycja, sprzyjająca prawidłowemu rozwojowi fizycznemu malucha. Podczas leżenia na brzuchu dziecko stymuluje i wzmacnia cały swój układ mięśniowy. Jest to też doskonały sposób na ćwiczenie koordynacji ruchowej. Częste kładzenie dziecka na brzuchu nie pozwala na spłaszczanie się główki, bądź pogłębianie asymetrii w budowie czaszki. Układanie malucha w ten sposób stymuluje też pracę jelit i ułatwia wydalanie gazów.
Dziecko uczy się jak trzymać główkę i obserwować świat, wzmacnia mięśnie karku. Dzięki temu bez trudu będzie mogło w kolejnych miesiącach życia zacząć odpychać się od podłoża. Zacznie także pełzać, turlać się, aby nauczyć się siadu i raczkowania.
Od kiedy można zacząć kłaść dziecko na brzuchu?
Jak długo maluszek może leżeć na brzuchu?
Dziecko może leżeć na brzuchu tak długo, jak tego chce. Każde dziecko jest wyjątkowe i ma indywidualne potrzeby. Początkowo czas spędzany na brzuchu jest krótki, ale wraz z rozwojem podporu maluchy coraz dłużej i chętniej z tej pozycji korzystają. Kluczem do sukcesu jest obserwacja dziecka i dopasowanie czasu leżenia do jego potrzeb. Leżenia na brzuchu nie można przedawkować. Gdy w trakcie leżenia na brzuszku dziecko jest zmęczone, zaczyna marudzić, nie chce się bawić lub przysypia, to znak, że należy je przekręcić na plecy lub wziąć na ręce.
Czy dziecko może spać na brzuchu?
I tak, i nie. Do momentu, aż dziecko nie nauczy się zmieniać samodzielnie pozycji, czyli nie obróci się z brzucha na plecy, nie kładziemy dziecka do nocnego spania w ten sposób. Jak najbardziej spanie na brzuchu w ciągu dnia, kiedy mamy możliwość kontroli nad maluchem, jest prawidłowe. Ważne jest, aby właściwie przygotować miejsce, w którym dziecko ma spać. Niezależnie czy jest to łóżeczko, kołyska czy wózek. Należy pamiętać, że niemowlę nie potrzebuje poduszki do spania, ewentualnie możemy korzystać z poduszki klin. Jeśli maluszek używa do zasypiania pieluszki czy kocyka, to pilnujemy, aby nie utrudniały cyrkulacji powietrza wokół twarzy. Eliminujemy też zabawki z łóżeczka, bo tam nie jest ich miejsce.
Kiedy dziecko jeszcze nie potrafi samodzielnie się obrócić, a np. w ciągu dnia uśnie na brzuchu, to nie jest powód do paniki, czy nagłego odwracania maluszka na plecy. Kilka minut snu na brzuchu pod nadzorem rodzica to normalna sytuacja. Jeśli masz świadomość, że pilnujesz maluszka i jesteś w stanie szybko zareagować, nie zabraniaj dziecku spania w ten sposób.
Na co zwrócić uwagę przy leżeniu dziecka na brzuchu?
Jeśli Twoje dziecko leży na brzuchu, postaraj się, aby było mu wygodnie i aby nie mogło zrobić sobie krzywdy, np. gdy zbyt szybko opuści głowę na dół (szczególnie dotyczy to najmniejszych dzieci). Rozłóż kolorową lub kontrastową matę, której wnętrze wypełnione jest amortyzującą uderzenia pianką. Nie kładź dziecka na zbyt miękkim podłożu takim jak kanapa, sofa czy materac sypialniany. Ciało dziecka powinno być dobrze podparte. Strój nie może krępować ruchów.
Zabawki najlepiej ustawić na wysokości wzroku malucha, aby dziecko nie musiało wyciągać głowy nienaturalnie do góry. Zadbaj o ich różnorodność – wszelkie wzory, kształty i faktury świetnie zaktywizują starszaka i staną się motywacją do zabaw na brzuchu. Oglądanie swojego odbicia w lusterku lub zabawa z mamą i tatą, to także znakomity pomysł na urozmaicenie.
Dziecko nie lubi leżeć na brzuchu – co robić?
Leżenie na brzuchu to wymagająca pozycja. Niektóre dzieci ją uwielbiają, ale jest spora część, która zanosi się płaczem przy próbach kładzenia na brzuch przez rodzica. Jak sobie z tym radzić i czy należy odpuścić zabawy z takiej pozycji?
Nieprawidłowa dystrybucja napięcia mięśniowego, nieprawidłowy podpór czy niewłaściwe miejsce, w którym maluch leży zdecydowanie nie sprzyjają aktywności na brzuchu. Warto wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego, który pokaże proste ćwiczenia i sposoby pomagające przekonać dziecko do leżenia na brzuchu oraz zaproponuje aktywności, które wzmocnią nieco słabsze mięśnie.
Można też spróbować kilku prostych trików w domu. Jednym z pomysłów jest kładzenie dziecka w poprzek kolan. To sprawia, że maluch przyzwyczaja się do obserwowania świata w inny sposób niż na plecach, a jednocześnie ciągle ma kontakt fizyczny z rodzicem. Jeśli rodzic sam położy się na plecach i na klatce piersiowej ułoży sobie malucha, daje mu to doskonały impuls do ćwiczeń. Bliskość twarzy rodzica, mówienie do dziecka czy głaskanie jego pleców, pozwala na odwrócenie uwagi maluszka od jego faktycznej pozycji.
Gdy mimo wielu podjętych samodzielnie działań maluch nadal nie lubi leżeć na brzuchu, warto skontaktować się z fizjoterapeutą dziecięcym, który pomoże rozwiązać ten problem. Dobrą zasadą jest też kładzenie maluszka na brzuchu „na chwilę co chwilę”. To zbyt ważna pozycja dla dziecka, aby nie aktywizować go w ten sposób. Po pewnym czasie mięśnie dziecka rozwiną się, nabiorą siły, a całe ciało będzie na tyle skoordynowane, że zabawa w leżeniu na brzuchu nie będzie stanowiła żadnego problemu.
Jak położyć dziecko na brzuchu?
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak położyć swoje dziecko na brzuchu zajrzyj do artykułu: „Obroty na brzuch i na plecy – jak bezpiecznie obracać niemowlę?”.
0 komentarzy