Kiedy dziecko siada? Jak wspomóc proces siadania u malucha?

wrz 7, 2021 | 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Siedzenie

Dawniej uważało się, że kiedy dziecko kończy 6. miesiąc życia, to już czas na siedzenie. Bardzo często w praktyce gabinetowej spotykam się z takim przekonaniem. Jak ogromne bywa zdziwienie rodziców, którzy są przekonani, że tak właśnie musi być. Usłyszeli to od członków swojej rodziny, a czasem i od pediatry. W moim gabinecie dowiadują się, że to magiczne 6. miesięcy wcale nie musi oznaczać gotowości do siedzenia i nie ma w tym nic złego! Kiedy siada dziecko, skoro nie w 6. miesiącu życia?

Pierwszym i podstawowym kryterium jest umiejętność SAMODZIELNEGO przyjęcia pozycji siedzącej. Dlatego zapomnij o sadzaniu malucha, obkładaniu go poduszkami czy o innych czynnościach, które wymuszają na dziecku pozycję siedzącą. Jeśli maluch samodzielnie nie podejmuje takich prób, to nie możesz od niego oczekiwać, że poradzi sobie z tym trudnym zadaniem. Dzieci siadają, aby się pobawić, czyli ich rączki muszą być wolne, nie mogą się podpierać. W przeciwnym razie siedzenie nie będzie wykonane prawidłowo.

Kiedy dziecko siada? Czy można dziecku pomóc w nauce siadania? Poniżej wypisałam sposoby, które mogą pomóc w nauce tej umiejętności i na pewno nie zaszkodzą ani nie zaburzą rozwoju maluszka. Pamiętaj jednak, że Twoje działania na nic się zdadzą lub mogą zaszkodzić maluchowi! Jeśli jest on na to fizycznie zupełnie nieprzygotowany, próba siadu może mieć negatywne skutki. Dlatego nigdy nie wyręczaj dziecka i nie pomagaj na siłę!

Jak pomóc dziecku samodzielnie usiąść? [4 sposoby!]

4 sposoby, które pomagają dziecku w przyjęciu pozycji siedzącej bez żadnej szkody dla malucha. Pierwszy z nich dotyczy dziecka, które potrafi czworakować i utrzymać się bez pomocy w pozycji czworaczej. Jeśli Twoje dziecko właśnie w taki sposób poznaje świat, a Ty chcesz, żeby bezpiecznie usiadło, złap je delikatnie za pupę i pociągnij w dół na prawą lub lewą stronę. Zadaniem dziecka jest zachowanie równowagi i odepchnięcie się rękoma od podłoża tak, aby w trakcie siedzenia nie mieć podparcia.

Druga możliwość dotyczy dziecka, które leży na boku. Jeśli maluchowi jest trudno utrzymać samodzielnie taką pozycję to znak, że do siadania jeszcze nie jest gotowy. W leżeniu w pozycji bocznej dziecko widzi zabawkę uniesioną w górę przez rodzica. Próbuje do niej dosięgnąć wolną rączką, jednocześnie podpiera się coraz wyżej na ręce, która jest bliżej podłoża. W pewnym momencie dziecko znajduje się w tak wysokim podporze na jednej ręce, że bez trudu może usiąść.

Czas na kolejne dwa bezpieczne sposoby wspomagania nauki siadu przez rodzica. Odnoszą się one do dziecka, które potrafi wstać i stać przy meblach lub w łóżeczku. Jeśli Twój malec stoi, trzymając się czegoś, to znowu delikatnie złap go za pupę i lekko pociągnij w dół na podłogę. Na początku dziecko nie będzie umiało się asekurować, ale z biegiem czasu nauczy się, że powinno schodzić rączkami powoli do dołu. Dzięki temu zamortyzuje upadek. Gdy dziecko ma już dobrze opanowane stanie przy meblach, to naucz je przyklękać na jednym kolanku. Wykorzystując klęk, maluch bezpiecznie nauczy się siadać.

Podane sposoby są całkowicie bezpieczne i nie zrobią krzywdy Twojemu dziecku. Oczywiście pod warunkiem, że będzie ono gotowe do zdobycia tak ważnej umiejętności, jak siadanie. W kolejnej części tego tekstu opowiem Ci, jak określić, czy dziecko może podejmować próby samodzielnego siadu.

W momencie, gdy decydujesz się pomóc dziecku z opanowaniem siadu, pamiętaj, aby Twoje działania były symetryczne. Ucz dziecko siadać na obie strony, raz na prawo, a drugi raz na lewo. Siadanie na obie strony pozwala dziecku na obustronną stymulacje. Więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji malucha możesz znaleźć w moim kursie Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Poradnik w formie wideo.

Kiedy dziecko siada, a kiedy jest za wcześnie na naukę siadania?

Zastanawiasz się, czy Twój maluch może powolutku uczyć się siadu i czy możesz go w tym wspierać? Szybko poznasz, czy jest to już ten właściwy czas, gdy uważnie poobserwujesz swoje dziecko.

Jeśli Twoje dziecko chodzi na czworaka, w leżeniu na brzuchu widzisz, że nie ma trudności z trzymaniem główki, wysoki podpór nie sprawia mu problemów i podejmuje samodzielne próby siadania – to możesz spróbować pomagać mu usiąść z pozycji czworaczej lub bocznej. Dziecko gotowe do siedzenia jest w stanie przez chwilę utrzymać tę pozycję, gdy zostaje posadzone przez rodzica i w czasie siadu nie musi się podpierać, ale swobodnie bawi się rączkami.

Nie pospieszaj swojego dziecka, nie ucz go siadania za wszelką cenę! Nie obkładaj poduszkami, w momencie gdy posadzone traci równowagę. Pozwól mu na samodzielne małe upadki i uczenie się w swoim tempie! Kiedy dziecko siada samodzielnie, to znak że jest na to gotowe!

Chcesz, aby maluch bawił się na siedząco, jednak on od razu przechyla się na jedną stronę i nie asekuruje się rączkami? To znak, że nie jest gotowy na siadanie. Dobra stabilizacja tułowia i umiejętność przyjęcia tej pozycji są tutaj niezbędne.

Dla wielu rodziców magicznym terminem, kiedy dziecko powinno usiąść, jest skończony 6. miesiąc życia. To prawda, że wtedy dziecko może zacząć samodzielnie siadać, ale bardzo mały odsetek niemowlaków to potrafi. Większość maluchów siada w 7, 8 i 9 miesiącu życia, dlatego nie warto na siłę zmuszać dziecka do siadania. Daj mu czas na rozwój w jego własnym tempie! Jednak jeśli malec jest już starszy i nadal nie nauczył się samodzielnego siedzenia, to warto skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym. Sprawdzi on, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

Zerknij również do mojego postu Nie przegrzewaj malucha – hartowaniu mówimy głośne tak!

Więcej informacji na temat tego jak postępować z dzieckiem w zgodzie z prawidłowym rozwojem znajdziesz w moim E-booku Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Instrukcja krok po kroku.

Jak rozpoznać, że maluch próbuje samodzielnie usiąść?

Dziecko przygotowuje się do siadu i chodzenia od pierwszych dni życia, kiedy opanowuje szereg umiejętności takich jak stabilizacja głowy, nauka leżenia z podporem, zachowanie linii środkowej ciała w leżeniu i rotacje. Maluch powoli uczy się panować nad własnym ciałem, jego ruchy z każdym miesiącem są coraz bardziej świadome i celowe.

Czworakujące dziecko zaczyna podejmować próby samodzielnego siadania, gdy będąc w tej pozycji, opuszcza pupę na podłogę, a czasem najpierw wysoko ją unosi, odrywając kolana od podłoża i finalnie opada na pupę. Wtedy wciąż jest konieczny podpór na rękach, ale siad jest praktycznie osiągnięty. Po wzmocnieniu mięśni grzbietu i brzucha oraz stabilizacji miednicy, dziecko z pozycji czworaczej może usiąść samodzielnie.

Dziecko, które potrafi stać, z pewnością będzie próbowało usiąść. Kiedy dziecko siada, początkowo polega to na bezwładnym upadku z pozycji stojącej. Dopiero później maluch będzie próbował usiąść przez klęk. Tutaj rodzic może wspomagać dziecko sposobami, które omówiłam wcześniej. Ważne jest, aby stworzyć dziecku warunki do bezpiecznego upadku, dzięki czemu nauczy się asekurować i podnosić z powrotem.

Gdy Twój maluszek skończy 6. miesiąc życia i nie będzie próbował siedzieć, nie martw się tym zbytnio. Uszanuj to, że rozwija się w swoim indywidualnym tempie i wspieraj go na każdym kroku. Nie sugeruj się tym, że jego rówieśnicy już siedzą. Okno rozwojowe dotyczące siadu trwa od 4 do 9 miesiąca. Twój maluch ma całe 5 miesięcy, aby opanować tę ważną umiejętność, a niewielkie odchylenia w tym zakresie nie są uważane za patologię, ale za cechę charakterystyczną dla danego dziecka. Jednak, jeśli jest coś, co niepokoi Cię w kwestii siadu u Twojego malucha, wybierz się do specjalisty, który fachowym okiem oceni, czy jest się czym martwić i jak warto zareagować.

Więcej na temat skutków zbyt wczesnego sadzania maluszków pisałam tutaj: Nie sadzaj niemowlaka zbyt wcześnie.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/efizjo2/domains/obslugadziecka.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.