Jak bezpiecznie podnosić i odkładać niemowlę?

kw. 23, 2021 | 0-3 miesiące, 4-7 miesięcy, Noszenie dziecka, Wiek dziecka

Dla każdego rodzica opieka nad dzieckiem, szczególnie pierwszym, to duże wyzwanie. Jedną z bardzo ważnych, ale też częstych czynności, jakie wykonuje rodzic przy maluszku, jest jego podnoszenie i odkładanie. Jak bezpiecznie podnosić i odkładać niemowlę?

Chociaż na pozór jest to prosta czynność, to jednak często w praktyce widzę, że rodzice mają wątpliwości, jak robić to prawidłowo. Nieprawidłowe podnoszenie czy odkładanie może negatywnie wpływać na rozwój naszej pociechy. Dlatego zawsze na wizycie u mnie w gabinecie staram się pokazać i przećwiczyć z rodzicami, jak robić to prawidłowo, tak żeby czuli się swobodnie i pewnie. Mam świadomość, że poprawna pielęgnacja, ale też przede wszystkim pewność ruchów, to niezwykle ważny początek wspólnej drogi z maluszkiem. Zaraz dowiesz się, na co zwracać uwagę przy podnoszeniu i odkładaniu swojego dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i wspomóc jego harmonijny rozwój.

Czy niewłaściwa technika podnoszenia i odkładania może zaszkodzić dziecku? 

Tak, niewłaściwa technika podnoszenia i odkładania jest szkodliwa dla dziecka, a dokładniej dla jego aparatu ruchu. 

Fizjoterapia, jak każda dziedzina medycyny, dynamicznie się rozwija, więc z czasem wiemy coraz więcej. Obecnie wiadomo, że źle wykonywane czynności pielęgnacyjne mają wpływ nie tylko na aktualny stan układu mięśniowo-szkieletowego dziecka, ale mocno rzutują na jego dalsze życie. Jest to poparte wieloma badaniami, dlatego stawia się tak duży nacisk na fizjoterapię zdrowych dzieci. 

Jak szkodzimy, gdy w zły sposób podnosimy i odkładamy dziecko? Przede wszystkim zaburzamy prawidłową dystrybucję napięcia mięśniowego. Stymulujemy jego ciało nie tak, jak tego potrzebuje, aby dobrze się rozwijać.

Pamiętaj! Prawidłowa pielęgnacja, jakiej może nauczyć Cię fizjoterapeuta, to klucz do poprawy napięcia mięśniowego Twojego maluszka. 

O czym pamiętać przy podnoszeniu i odkładaniu niemowlaka? 

Jest kilka bardzo ważnych aspektów, o jakich należy pamiętać przy podnoszeniu i odkładaniu dziecka.

Pierwsza sprawa to spokój i harmonia ruchu. Powolne i delikatne podnoszenie oraz odkładanie pomagają odnaleźć się dziecku w sytuacji zmiany pozycji, bez wzbudzania negatywnych emocji. Przy gwałtownych ruchach rodzica dziecko może się przestraszyć i zareagować nerwowo. Objawi się to np. poprzez płacz lub nagłe wyprostowanie rączek i nóżek na materacu. Jest to tak zwany odruch Moro, który w rozwoju fizjologicznym występuje do 6 miesiąca życia. Po 4 miesiącu życia zaczyna wygasać. Jeśli po 6 miesiącu nadal występuje, to mówimy wtedy o odruchu przetrwałym.

Pewność ruchu rodzica to kolejna istotna kwestia. Maleńkie dziecko to najlepszy sensor emocji, od razu wyczuje niepewność lub niezdecydowanie opiekuna i natychmiast na nie zareaguje, np. płaczem. Pewny, płynny ruch daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

zmiana pozycji, podnoszenie i odkładanie niemowlęcia
Kliknij w zdjęcie, aby poznać mój kurs Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Poradnik w formie wideo.

Jest kilka złotych rad, które pozwolą Ci poczuć się pewnie w roli rodzica i nauczą Cię podstawowych zasad prawidłowego podnoszenia i odkładania.

Złote rady – jak podnosić i odkładać niemowlę?

Gdy chcesz wziąć swoje dziecko na ręce, dbaj o to, aby najpierw podnieść głowę dziecka, później klatkę piersiową, a następnie pupę. Odkładaj dziecko w odwrotnej kolejności: najpierw pupa, następnie klatka piersiowa, a na końcu głowa. To ważne dla malucha, bo uczy go odczuwania ciała w przestrzeni i pobudza jego układ przedsionkowy.

Przy podnoszeniu i odkładaniu należy wykorzystać element obrotu. To daje dziecku poczucie własnego ciała i przygotowuje go do kolejnych etapów rozwoju. Korzystanie z obrotu pomaga naturalnie pokazać dziecku inną perspektywę i odkryć nowe możliwości własnego ciała oraz stymuluje jego czucie głębokie.

Zachowanie jak największej płaszczyzny podporu głowy, klatki piersiowej i pupy warunkuje bezpieczne i prawidłowe podnoszenie i odkładanie. Dziecko czuje się bezpiecznie, gdy główne części jego ciała są podtrzymywane, nie ma możliwości wygięcia do tyłu i nie napina się nieprawidłowo.

Kolejna rzecz warta zapamiętania to układanie malucha tak, aby przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych jego ciało znajdowało się w linii prostej. Co to znaczy? Gdy bierzesz dziecko na ręce, jego głowa nie może być odchylona do tyłu bardziej niż plecy. Powinna znajdować się w tej samej linii. Podobnie jest z rączkami – przy podnoszeniu czy odkładaniu ręce malucha nie mogą bezwładnie zwisać na boki, powinny być delikatnie przytrzymane. 

Te proste rady ułatwią pielęgnację Twojego dziecka, zminimalizują ryzyko wzrostu napięcia mięśniowego malucha i sprawią, że poczujesz się pewnie jako rodzic.

Po więcej porad zapraszam do moich innych postów, np. Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty dziecięcego z niemowlęciem? lub Obroty na brzuch i na plecy – jak bezpiecznie obracać niemowlę?

Jak bezpiecznie i prawidłowo podnosić i odkładać niemowlę? 

Jeśli chcesz wziąć dziecko na ręce, połóż je na stabilnym podłożu i ustaw się naprzeciwko niego. Do ćwiczenia prawidłowego podnoszenia i odkładania świetnie nada się przewijak, ze względu na jego wysokość. 

Połóż swoje ręce przy dziecku w taki sposób, aby dłonie spoczywały przy główce, a przedramiona wzdłuż ciała malucha. Wsuń dłonie pod pachy dziecka, tak by palce kierowały się do uszu malucha – takie ułożenie da podpór dla główki w momencie podniesienia, ale też pomoże zebrać ramiona dziecka do środka ciała. Kciuki połóż przy pachach od strony klatki piersiowej.

Przekręć dziecko na bok w taki sposób, aby leżało na Twoim przedramieniu. Teraz pamiętaj o kolejności: głowa, klatka piersiowa, pupa. Dokładnie w takim porządku wymienione części ciała Twojego dziecka powinny się odłączać od podłoża. Podnosisz maluszka na swoim przedramieniu i opierasz jego bok na swojej klatce piersiowej.

Odpowiednio przekładając rękę, znajdującą się pomiędzy Tobą i dzieckiem, przytul je do siebie, a drugą rękę wsuń pod jego nogi. Stworzysz mu bezpieczną pozycję, która znakomicie będzie stymulowała jego napięcie mięśniowe.

Trzymając dziecko na rękach, przełóż rękę spod kolanek na jego zewnętrzną pachę. Ręka obejmująca całe ciało maluch powinna znaleźć się na paszce, która jest bliżej Ciebie. 

Obróć dziecko, tak aby jego bok był przy Twojej klatce piersiowej. Następnie dotknij podłoża bokiem miednicy dziecka, później bokiem klatki piersiowej, a ostatnia jest głowa. Później delikatnie przekręć malucha na plecy i gotowe!

1 komentarz

  1. Karolina

    Myślę, że dobrym pomysłem byłoby załączenie do wpisu nagrania video 🙂 Pozdrawiam!

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.