Gdy na świecie pojawia się dziecko, razem z nim pojawia się też mnóstwo pytań i wątpliwości ze strony rodziców. Każdy malutki człowiek jest indywidualistą, którego potrzeby trzeba odkryć, żeby je zaspokoić. Warto jednak korzystać z pomocy takich specjalistów jak fizjoterapeuci dziecięcy. Doradzą i pokażą, jak poprzez pielęgnację prawidłowo wspierać rozwój psychoruchowy malucha.
Wizyta u fizjoterapeuty często kojarzy się z chorymi albo wymagającymi rehabilitacji dziećmi. I owszem, pacjentami naszych gabinetów są dzieci z różnymi problemami zdrowotnymi, tymi bardziej i mniej poważnymi. Jednak fizjoterapia jest tą szczególną dziedziną medycyny, która jest niezwykle ważna nie tylko dla chorego, ale i zdrowego dziecka. Dlatego uważam, że zawsze warto wybrać się na taką wizytę z maluchem, nawet jeśli nic nas nie niepokoi. Na szczęście zarówno położne, jak i pediatrzy coraz częściej sugerują takie spotkanie rodzicom.
Czy warto korzystać z usług fizjoterapeuty dziecięcego?
Pewnie zastanawiasz się, czy warto wybrać się z dzieckiem do fizjoterapeuty, skoro na pierwszy rzut oka nic mu nie dolega. Albo to Twoje kolejne dziecko i wydaje Ci się, że o dzieciach wiesz wystarczająco dużo? Uważasz, że wizyta u specjalisty to tylko strata czasu i pieniędzy? Nic bardziej mylnego!
Fizjoterapeuta to osoba, która kompleksowo zbada malucha pod względem jakości i ilości ruchu oraz zdiagnozuje nieprawidłowe wzorce ruchowe. U maleńkiego dziecka bardzo ważne są pierwsze 3 miesiące życia. Zdecydowanie warto właśnie wtedy odwiedzić fizjoterapeutę, aby poznać jego zdanie na temat umiejętności ruchowych dziecka oraz nauczyć się prawidłowej pielęgnacji. Fizjoterapeuta doskonale zna przebieg rozwoju malucha w każdym miesiącu życia. Zna odruchy okresu noworodkowego i niemowlęcego (kiedy występują, a kiedy powinny zanikać) i wie, co powinno zwrócić uwagę rodzica. Często prawidłowa stymulacja dziecka w warunkach domowych i ćwiczenia w trakcie wykonywania podstawowych czynności pielęgnacyjnych, w łatwy i bezpieczny sposób są w stanie odwrócić nieprawidłowości w rozwoju aparatu ruchu. Dla każdego rodzica jest ważne, aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej, i aby nie robić dziecku krzywdy. Nauka podnoszenia, odkładania i noszenia pod okiem specjalisty pozwala na większą pewność w trakcie opieki nad dzieckiem.
Wielu rodzicom wydaje się, że nie ma znaczenia, jak podniesie maluszka lub w jaki sposób go położy na macie. Jednak utrwalanie złych wzorców ruchowych lub nieodpowiednie stymulowanie ciała dziecka, które zachowuje się zupełnie instynktownie, może powodować pogłębianie się asymetrii. Może prowadzić również do zaburzenia dystrybucji napięcia mięśniowego.
Jeśli Twojemu dziecku wystarczą ćwiczenia w domu, pamiętaj, aby co jakiś czas wybrać się do fizjoterapeuty i skontrolować efekty terapii. Zyskasz pewność, że Twój trud przynosi efekty, dziecko wzmacnia swoje mięśnie i rozwija się prawidłowo. Dodatkowo, wraz z rozwojem maluszka zmieniają się sposoby pielęgnacji. Inaczej położysz na łóżku tygodniowego noworodka, a inaczej czteromiesięcznego bobasa. Dziecko rośnie, uczy się trzymania główki, podporu, siadu, a Ty możesz świetnie wspierać jego rozwój bez obawy, że Twoje działania zrobią mu krzywdę.
Kiedy wizyta z maluszkiem u fizjoterapeuty jest konieczna? Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?
To bardzo ważne pytanie, które stawia sobie wielu rodziców. Okazuje się, że fizjoterapeuta może pomóc dziecku w sytuacjach, które wydają się bardzo nieoczywiste, np. w trakcie kolek czy przy trudnościach z jedzeniem.
Koniecznie wybierz się do fizjoterapeuty, gdy u Twojego dziecka zdiagnozowano:
Jeśli Twoje dziecko urodziło się przez poród zabiegowy (np. z użyciem kleszczy) lub przez cesarskie cięcie również rozważ wizytę u fizjoterapeuty. Często obserwuje się odchylenia w rozwoju ruchowym u dzieci z ciąż mnogich albo ciąż powikłanych (np. przez przedwczesne odpływanie płynu owodniowego lub cukrzycę ciążową). Gdy dziecko rodzi się duże i poród się przedłuża lub kiedy maluch jest wstawiony nieprawidłowo w kanał rodny matki, mogą wystąpić urazy okołoporodowe, które koniecznie należy skonsultować z fizjoterapeutą. Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty dziecięcego?
Jeśli neonatolog, pediatra i ortopeda nie zauważył żadnych odchyleń rozwojowych, ale obserwujesz u swojego dziecka:
to wybierz się do fizjoterapeuty. Spojrzy na Twoje dziecko fachowym okiem i wdroży ćwiczenia i zalecenia, które pozwolą na zatrzymanie i odwrócenie nieprawidłowości w rozwoju malucha. Miej na uwadze, że zaniedbania w okresie noworodkowym i niemowlęcym często skutkują w przyszłości wadami postawy takimi jak skolioza czy płaskostopie.
Martwisz się, czy fizjoterapeuta zobaczy to, co Ty widzisz w domu? Maluszek w nowym otoczeniu może zachowywać się nieco inaczej, dlatego nagraj swoje dziecko w momencie, w którym widzisz nieprawidłowości. To poszerzy obraz sytuacji, gdy w gabinecie fizjoterapeutycznym dziecko nie będzie manifestowało zachowań, które Cię martwią.
Czy każde niemowlę powinno odwiedzić fizjoterapeutę dziecięcego?
Fizjoterapeuta dziecięcy to osoba, która holistycznie podchodzi do każdego swojego pacjenta. Ma najnowszą wiedzę, certyfikaty specjalistycznych kursów doszkalających i ciągłą praktykę. Jest specjalistą w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i chorych. To daje podstawy do tego, aby uważać, że każde dziecko powinno odwiedzić fizjoterapeutę dziecięcego.
Niwelowanie złych nawyków pielęgnacyjnych u rodziców i opiekunów, wsparcie w prawidłowym rozwoju i zmiana złych wzorców ruchowych to najważniejsze zadania fizjoterapeuty. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że dzięki wizycie u fizjoterapeuty dziecięcego inwestują we właściwą postawę swojego dziecka. Pomagają mu pozostać bez wad postawy czy bólów kręgosłupa w dorosłym życiu.
Fizjoterapia od pierwszych dni po urodzeniu często przynosi w krótkim czasie wymierne efekty. Ma też duży wpływ na jakość rozwoju w późniejszym życiu.
0 komentarzy