Basen z dzieckiem – czy warto? Od kiedy chodzić z maluszkiem na basen?

lut 14, 2022 | 0-3 miesiące, 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Fizjoterapia, Wiek dziecka

Środowisko wodne jest dzieciom doskonale znane, bo przez 9 miesięcy ciąży rozwijały się otoczone wodami płodowymi. Wykształciły się u nich mechanizmy zapobiegające zachłyśnięciu się płynem owodniowym, dlatego najmniejsze dzieci, 3- lub 4-miesięczne, po zanurzeniu w wodzie potrafią wstrzymać oddech. Jest to przetrwały odruch z życia w łonie matki. Maluchy uwielbiają wodę, dlatego basen z dzieckiem to świetny sposób na spędzenie czasu, nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców.

Jakie korzyści daje dzieciom basen?

Maluchy uwielbiają wodę, dlatego basen z dzieckiem to często świetna zabawa. To świetny sposób na spędzenie czasu, nie tylko dla maluchów, ale i dla rodziców. 

Środowisko wodne jest dzieciom świetnie znane, gdyż przez 9 miesięcy ciąży rozwijały się otoczone wodami płodowymi. Wykształciły się u nich mechanizmy zapobiegające zachłyśnięciu się płynem owodniowym, dlatego najmniejsze dzieci, 3- lub 4-miesięczne, po zanurzeniu w wodzie potrafią wstrzymać oddech. Jest to przetrwałym odruchem z życia w łonie matki. Basen z dzieckiem to idealny sposób na aktywnie spędzony czas!

Jakie korzyści dla malucha dają zajęcia w wodzie? Oto kilka z nich:

korzyści z chodzenia na basen, basen z niemowlakiem, basen z dzieckiem

Pierwsza wizyta na basenie – kiedy pójść na basen z dzieckiem?

Na basenie można spotkać maluszki od 3 miesiąca życia. To optymalny czas, aby zacząć swoją przygodę z basenem. Dobrze  jeśli dziecko potrafi stabilizować głowę, ponieważ jest to duże ułatwienie dla rodzica, szczególnie na kilku pierwszych zajęciach. Dodatkowo małe niemowlęta lepiej czują się w wodzie niż te nieco starsze, chociaż nie zawsze jest to reguła.. Maluszki bywają odważniejsze, nie patrzą na basen pod kątem zagrożenia. 3-miesięczne niemowlę nie odczuwa jeszcze tak mocno lęku separacyjnego czy innych emocji związanych z przebywaniem w nowym otoczeniu. Więcej na temat emocji dziecka w tym okresie znajdziesz w moim kursie “Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Poradnik w formie wideo”.

Jednak jeśli rodzic idzie na basen z dzieckiem, które pierwszy rok  ma już za sobą, powinien uzbroić się w cierpliwość. Nie powinien mieć dużych oczekiwań w stosunku do malucha. Nowa sytuacja przysparza dziecku dużo stresu, dlatego nawet jeśli twoja pociecha uwielbia kąpać się w domowej wannie, na wejście do basenu może reagować płaczem i lękiem. Nie należy jednak się tym zniechęcać. Powolne pokazywanie, że w basenie można się świetnie bawić może być kluczem do tego, aby wspólne wyjścia były przyjemnością.

Dodatkowo pamiętajmy, że zajęcia to nie wyścig. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Nie warto patrzeć na to, jak z ćwiczeniami radzą sobie inne dzieci. Wyjście z dzieckiem ma być zabawą i przygodą, a nie zawodami, w których porównujemy, które dziecko więcej potrafi i lepiej sobie radzi.

fizjoterapeuta, fizjoterapeutka, lalka, fizjoterapeutka z lalką

Więcej informacji na temat rozwoju maluchów znajdziesz w moim e-booku “Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Instrukcja krok po kroku”.

Torba na basen z dzieckiem – co zabrać?

Wyjście na basen z dzieckiem to zwykle prawdziwa wyprawa. Przede wszystkim dla maluszka pakujemy pampersy do pływania, domowe mydełko do kąpieli, warto zabrać również balsam, aby zapobiegać wysuszeniu skóry od chloru. Należy również pamiętać o wygodnym ręczniku z kapturkiem, dodatkowo macie na przewijak, pampersach, nawilżanych chusteczkach oraz nie możemy zapomnieć o dostosowaniu ubranka do panujących warunków pogodowych. W okresie zimowym warto przespacerować się z maluchem po holu basenu zanim wyjdziemy z nim na dwór. Dziecko nie może być głodne ani zbyt przejedzone, gdyż wtedy będzie marudne lub ospałe. To na pewno nie wpłynie dobrze na aktywność dziecka na basenie.

Starszakowi warto urozmaicić korzystanie z basenu. Kolorowy czepek, ulubiony strój kąpielowy, klapki i okularki do nurkowania to obowiązkowe elementy stroju małego pływaka. Do torby zabieramy ręcznik oraz płyn do kąpieli. Warto zabrać swoją suszarkę, aby szybciej wysuszyć włosy. 

Bez względu na wiek, po pływaniu dziecko z pewnością będzie głodne. Warto być zawsze przygotowanym na taką sytuację i mieć przy sobie przekąskę lub butelkę mleka, tak aby móc szybko zaspokoić apetyt po intensywnym dla dziecka wysiłku.

Czy na basenie dziecko może się przeziębić?

Oczywiście, że tak, jednak rodzic musi bardzo się o to postarać. Na basenie woda dla dzieci jest cieplejsza, dodatkowo maluchy są bardzo ruchliwe, co chroni je przed wychłodzeniem. Po wyjściu z basenu dziecko należy porządnie wysuszyć, ogrzać i nakarmić. Dokładnie wycieramy malucha, dbamy o to, aby w uszach nie została woda. W okresie zimowym dobrym sposobem jest przespacerowanie się po holu. Dopiero wtedy można zabrać dziecko do domu. 

Przeciwwskazania do wizyty na basenie z maluchem

Jeśli mamy wątpliwości co do stanu zdrowia naszego dziecka lub obawiamy się, że z jakichś powodów nie powinno ono z niego korzystać, to możemy udać się po konsultację do pediatry. Nie jest to jednak koniecznością, jeśli dziecko nie ma widocznych objawów chorobowych. Maluch, który gorączkuje, ma infekcję z kaszlem, jest osłabiony – bezwzględnie powinien zostać w domu. Jednak sama wizyta na basenie nie spowoduje, że dziecko będzie chore. Zabranie przeziębionego dziecka lub takiego, które zaczyna mieć jakiekolwiek objawy chorobowe, może spowodować rozwój infekcji.

W przypadku dzieci, które mają alergie i odczyny na skórze – wizyta na basenie jest zależna od nasilenia objawów. Jeśli katar uniemożliwia swobodne oddychanie w normalnych warunkach, to zabawa w wodzie nie będzie należała do przyjemnych. Zmiany skórne, które są otwartymi czy sączącymi się ranami stanowią bezwzględne przeciwwskazanie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym naszą pociechę. Ulewanie nie jest przeszkodą w pływaniu.

Jak wybrać basen dla dziecka?

Jest kilka rzeczy, o których rodzic musi pamiętać, stojąc przed wyborem basenu, na który zabierze malucha. Powinniśmy zwrócić uwagę na:

basen z dzieckiem, basen z niemowlakiem, na co zwrócić uwagę na basenie, basen z dzieckiem

Wyprawa na basen powinna być przyjemnością zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Dobre przygotowanie do tej aktywności sprawi, że będziemy mogli spokojnie i z radością udać się na basen, a nasze dziecko zdobędzie nowe umiejętności oraz spędzi czas w naprawdę przyjemnych warunkach. 

Zajrzyj też do mojego wpisu Nie sadzaj niemowlaka zbyt wcześnie! oraz Wzmożone napięcie mięśniowe – o co tyle hałasu?.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.