Ząbkowanie – objawy, sposoby na ból oraz kalendarz ząbkowania

kw. 23, 2021 | 0-3 miesiące, 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Problem z dzieckiem, Wiek dziecka

Pierwszy ząbek to duże wydarzenie dla rodziców i tak samo było u nas. Z niecierpliwością czekaliśmy na każdy jeden, chociaż zazwyczaj pojawiały się parami, czasem w odstępie 2-3 dni. Często okupione bólem i płaczem. U naszego syna Micha najciężej było przy jedynkach i dwójkach, a reszta poszła dość dobrze. Ślinił się przy tym bardzo mocno, czasem nie nadążaliśmy z przebieraniem bodziaków. Niestety niewielką ulgę przynosiły mu jedynie leki przeciwbólowe, żele czy różne gryzaki zupełnie nie pomagały. 

Z kolei nasza córka Maja pierwsze ząbki zniosła dobrze, za to trójki dają się mocno we znaki. Nauczeni wcześniejszymi doświadczeniami uzbroiliśmy się w górę bodziaków, które okazały się u niej zbędne, ponieważ ślinienie jest ledwo zauważalne! A najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem jest masowanie dziąseł, ale nie przez nas! Maja bardzo często sama masuje sobie dziąsełka i wewnętrzną stronę policzka paluszkiem. Raczej sporadycznie sięgamy po żele czy syropy przeciwbólowe. 

Bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, o którą trzeba zadbać od początku, czyli zanim pojawią się pierwsze ząbki. Kiedy zęby już zaczną się wyrzynać taka pielęgnacja jest już obowiązkowa. Warto zapamiętać, że zdrowa jama ustna to zdrowy maluszek! 🙂

Każdy maluch jest inny i inaczej może przechodzić ząbkowanie, nie musi być to wcale trudnym czasem dla dziecka. Warto jednak poznać objawy ząbkowania i sposoby łagodzenia bólu, aby pomóc maluchowi przetrwać ten etap. Zęby mleczne, chociaż niepozorne, nierzadko są przyczyną dużego dyskomfortu w życiu niemowlaka. Wraz z pojawianiem się kolejnych zębów, dolegliwości mogą się zmieniać zarówno nasilać jak i zmniejszać, dobrze jest wiedzieć, jak różnicować je z objawami choroby i kiedy spodziewać się następnych mleczaków.

Ząbkowanie – objawy

Ząbkowanie może przebiegać praktycznie bezobjawowo, ale często jest tak, że towarzyszy mu mnóstwo nieprzyjemnych symptomów. Z reguły te najtrudniejsze objawy utrzymują się około tygodnia. Mogą pojawiać się stopniowo lub kilka na raz (głównie w sytuacji wyrzynania się więcej niż jednego zęba).

Najpopularniejsze objawy ząbkowania to:

ząbkowanie, objawy ząbkowania
ząbkowanie, objawy ząbkowania

Jak złagodzić ból przy ząbkowaniu?

Przy pierwszych objawach ząbkowania należy sięgnąć po niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu i skupić się na odwracaniu uwagi dziecka od towarzyszącego mu dyskomfortu.

Sprawdzone sposoby na ząbkowanie:

sposoby na ząbkowanie, ząbkowanie
Więcej porad dotyczących opieki nad dzieckiem znajdziesz w moim kursie Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Poradnik w formie wideo.

Dziecko, które ząbkuje, wkłada różne przedmioty do buzi, dlatego można zastąpić zwykłą zabawkę specjalnym gryzakiem. Jego nierówna powierzchnia sprawia, że przy przygryzaniu, dziąsła są masowane i rozcierane. Jeżeli go schłodzimy, dodatkowo spowoduje to obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie opuchlizny.

Na podobnej zasadzie działa szczoteczka silikonowa, którą rodzic zakłada na palec i masuje obolałe dziąsła. O czasie masażu decyduje dziecko w zależności od swoich upodobań. Jednego malucha będzie to drażniło, a drugi poczuje ulgę i nie będzie chciał, aby rodzic przestał. Oprócz dziąseł można również masować wnętrze policzka, jeśli mamy wrażenie, że ból u dziecka promieniuje.

Przy podawaniu zimnej marchewki należy pilnować, aby maluszek przez przypadek nie ugryzł kawałka, bo skutkiem takiego wypadku może być zadławienie. Zimna i twarda marchewka zwykle jednak stanowi mocny opór dla opuchniętych dziąseł, dlatego dziecko może używać dużej siły przy jej gryzieniu.

Pieluszka tetrowa świetnie nadaje się do gryzienia i masowania dziąseł. Nasączona rumiankiem o właściwościach przeciwzapalnych, jest bardzo dobra w łagodzeniu bólu. Zwróć uwagę jednak, czy rumianek nie uczula Twojego malucha. 

Leki przeciwbólowe powinny być używane jedynie po konsultacji z lekarzem pediatrą. Mogą być one doraźną pomocą w walce z bólem, ale nie należy ich używać w sposób ciągły.

Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie odżywienie i nawodnienie malca. Brak apetytu może być powodem odwodnienia, co jest niebezpieczne dla małych dzieci. 

Jeśli karmisz piersią, pozwól dziecku spędzać przy sobie więcej czasu. W momencie, gdy dziecko jest chore lub coś mu dolega, mama produkuje mleko z większą zawartością substancji przeciwzapalnych. Dodatkowo częstsze karmienie zapobiegnie odwodnieniu i utracie wagi, szczególnie gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas. 

Kalendarz ząbkowania

Wyrzynanie się poszczególnych ząbków to sprawa indywidualna, ponieważ u jednego malucha pierwszy ząbek może pojawić się już w 2 miesiącu życia, a u drugiego dopiero przed pierwszymi urodzinami.

Kiedy i w jakiej kolejności możecie się spodziewać ząbków u swojej pociechy?

ząbkowanie, kalendarz ząbkowania

W 30-36 miesiącu życia dziecko powinno mieć 20 zębów mlecznych. Jeśli pierwszy ząbek nie pojawi się po 12-14 miesiącu życia malucha to skonsultuj się ze stomatologiem dziecięcym.

Zobacz mój wpis Jak często karmić niemowlę? Krótkie vademecum o karmieniu maluchów dla każdego rodzica.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.