Ubieranie niemowlaka – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z Fazy Mazy

lip 1, 2022 | 0-3 miesiące, 19-36 miesięcy, 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Fizjoterapia, Ubieranie dziecka, Wyprawka

Ubieranie niemowlaka może być na początku bardzo trudne. Rodzice, którzy pierwszy raz stają przed zadaniem opieki nad dzieckiem, najczęściej nie wiedzą w co i jak ubierać dziecko. Wraz z Fazy Mazy przygotowałam dla Was wpis, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat ubioru maluszków. W tym wpisie jest tylko część odpowiedzi, resztę znajdziecie na blogu Fazy Mazy. Zapraszamy serdecznie do przeczytania! 🙂

Jak prawidłowo ubrać niemowlę latem, aby go nie przegrzać?

To jak ubierzemy dziecko w ciepły dzień ma jeszcze większe znaczenie niż to, jak ubierzemy je zimą. Przegrzanie organizmu jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne niż wychłodzenie. Warto też pamiętać o kwestii hartowania dziecka – pozwoli to na uniknięcie osłabienia, przeziębienia czy innych nieprzyjemności wynikających ze zbyt lekkiego ubioru w chłodniejszy dzień. Latem dobrze ubierać dziecko warstwowo (ta zasada dotyczy tak naprawdę każdej pory roku, ale to właśnie latem ma największe znaczenie) – najlepiej jeśli te warstwy są cienkie. W razie kiedy dziecku będzie za gorąco, możemy zdjąć jedną z warstw. Zaczynając od lekkiego body, poprzez kolejne warstwy ubioru, jesteśmy w stanie ubrać dziecko tak, żeby nie doprowadzić do przegrzania. Należy regularnie sprawdzać kark i główkę dziecka – jeśli są rozgrzane/gorące lub mokre, warto zdjąć jedną warstwę, ponieważ dziecku jest po prostu zwyczajnie za gorąco. Jeśli kark i głowa są suche i nierozgrzane, to maluch ubrany jest prawidłowo. Jeśli jednak obszary te są chłodne, należy ubrać dziecku dodatkową warstwę. Bawełniane, lekkie ubrania pozwolą skórze dziecka oddychać i zapewnią dobrą termoregulację. 

Jak ubierać niemowlę do snu w upały?

Lato, z reguły gorące i parne, wymaga od rodziców poświęcenia specjalnej uwagi co do ubioru niemowlaka. Łatwo w tym ciepłym okresie przegrzać organizm dziecka, dlatego również ubiór do snu powinien być odpowiednio dopasowany. Na upalne dni najlepszym rozwiązaniem będzie ubranie maluszka w rampers lub body. Powinniśmy na bieżąco sprawdzać czy nasz maluch nie jest wyziębiony lub przegrzany. 

Sprawdź mój ostatni wpis Trampolina – czy jest bezpieczna dla dzieci?

Dlaczego niemowlę nie lubi się ubierać?

Ubieranie bywa stresujące dla maluszka. Dzieci mogą czuć się skrępowane w ubraniu, zwłaszcza jeśli jest pora jesienno-zimowa. Gruba warstwa ubrań może utrudnić maluszkowi swobodne ruchy. Innym powodem, przez który dziecko może nie chcieć się ubierać, jest nadwrażliwość na materiały i struktury. Niektóre mogą wywoływać nieprzyjemne odczucia, co bardzo utrudnia dziecku swobodne ubieranie. Również złe skojarzenia mogą utrudniać ubieranie – jeśli wychodzimy z dzieckiem głównie do zatłoczonych miejsc, lekarzy czy na szczepienie, to naturalne będzie to, że nie będzie ono współpracowało podczas ubierania.

Jak ubierać niemowlę, które tego nie lubi?

W przypadku malutkich dzieci, nie możemy z nimi nawiązać rozmowy, która pozwoliłaby nam na określenie powodu niechęci do ubierania. W takim przypadku najlepiej sprawdzić, czy ubranko nie jest za małe, nie uwiera maluszka, nie jest mało rozciągliwe, nie jest dla niego niewygodne – w ten sposób często możemy kompletnie wyeliminować problem związany z ubieraniem. Materiał, struktura czy zapach ubranka również mogą być odpowiedzialne za krzyk i niezadowolenie podczas ubierania. Warto wtedy spróbować innych rozwiązań ubraniowych i sprawdzić, czy któraś z opcji nie jest dla dziecka lepsza i sprawia, że ubranie nie jest takie straszne. Dobrze jest też sprawdzić, czy nie zakładamy dziecku o jedną warstwę ubrań za dużo. Jeśli dziecku jest za gorąco, również może się buntować podczas ubierania. Kiedy szykujemy się do wyjścia z maluchem, najpierw ubierzmy siebie, a potem dopiero dziecko. To sprawi, że maluch nie będzie musiał czekać w ciepłym ubraniu na rodziców.

Ubieranie niemowlaka w domu – jak zorganizować dobre warunki ubierania?

Miejsce, w którym będziemy ubierać dziecko jest bardzo ważne. Dobrze, żeby było stałe – wtedy dziecko będzie wiedziało, że jeśli rodzic zabiera je tam, to znaczy że czas na przebieranie. W zasięgu ręki od miejsca, w którym ubieramy dziecko powinny być jego podstawowe ubrania. Warto również przygotowywać ubrania wcześniej, tak aby przebieranie przebiegło sprawnie. Miejsce do ubierania powinno mieć temperaturę pokojową, tak aby zapewnić maluszkowi komfort przebierania.

przewijak, przebieranie dziecka

Jak ubierać niemowlaka zaraz po kąpieli?

Po kąpieli należy dokładnie osuszyć ciało dziecka np. ręcznikiem. Na rynku dostępne są ręczniki, które otulają dziecko i posiadają kaptur, co może pomóc w dokładnym wycieraniu ciała maluszka. Po kąpieli ubieramy dziecko w zależności od dalszej aktywności – jeśli maluch szykuje się do spania, wybieramy ubranka, które dopasowane są do temperatury panującej na zewnątrz, jak i w sypialni. Jeśli kąpiemy dziecko w ciągu dnia, ubieramy je w ubrania dostosowane do pogody i rodzaju aktywności. Najważniejszy element po kąpieli to dokładne osuszenie ciała dziecka. Jeśli mamy w zamiarze np. spacer z dzieckiem po kąpieli, zadbajmy o to, żeby maluszek ochłonął po siedzeniu w ciepłej wodzie. Wychodząc z dzieckiem świeżo po kąpieli możemy narazić je na przeziębienie.

Zerknij na nasz kurs Masaż Shantala. Kurs techniki masażu dla rodziców niemowląt.

Kto ubiera niemowlę podczas wizyty w szpitalu? (po porodzie)

Po porodzie dziecko ubiera położna. Do szpitalnej torby, w zależności od placówki, należy zabrać ubranka które będą zakładane jeszcze w szpitalu, a na pewno na wyjście do domu oraz pieluszki.

W co ubrać niemowlę do chusty?

Tak jak w przypadku codziennego ubioru, to jak ubierzemy dziecko do chusty ma bardzo duże znaczenie. Należy odpowiednio dobrać warstwę ubrań, tak aby nie przegrzać ani nie wyziębić maluszka. Chusta sama w sobie tworzy jedną warstwę ochronną, a bliskość rodzica podczas noszenia dostarcza dodatkowego ciepła. Do chusty powinniśmy ubierać jedną warstwę mniej ubrań niż zrobilibyśmy to bez chusty. Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie szyi i główki dziecka, zwłaszcza w chłodne dni. Podczas noszenia malucha w chuście trzeba pamiętać o sprawdzaniu karku dziecka – czy nie jest mokry od potu, czy też wychłodzony.

W co ubierać niemowlę do chodzenia po domu?

Każdy z nas lubi chodzić w wychodnym ubraniu po domu – dziecko również. Zadbaj o to, aby domowe ubrania dziecka były luźne, nie krępowały ruchów ciała i pozwalały mu na swobodne poznawanie świata. Dobrym rozwiązaniem są pajacyki lub samo body w cieplejsze dni. To pozwoli również na wygodne przebieranie malucha. Jeśli w domu jest ciepło, dziecko nie musi mieć założonych skarpet, może swobodnie poruszać się na boso.

Ubieranie niemowlaka podczas wysokiej gorączki – jak ubierać chorego niemowlaka?

Rodzice często myślą, że kiedy ich dziecko jest chore, to potrzebuje dodatkowej warstwy ubrań, tak aby nie zmarzło i aby jego stan zdrowia nie pogorszył się. Prawda jest taka, że chore dziecko wcale nie potrzebuje dodatkowej warstwy ubioru. Ubrania dostosowujemy do pory roku oraz warunków w jakich się znajdujemy z dzieckiem. Kiedy dziecko ma gorączkę, warto założyć mu przewiewne ubrania, ponieważ pod wpływem ciepła ciało będzie pociło się intensywniej. Dziecko z gorączką spokojnie może leżeć w łóżeczku w samej pieluszce, przykryte kołdrą lub kocem. Tak jak w każdym przypadku, niezależnie od pogody, należy sprawdzać kark dziecka czy nie jest mokry od potu lub wyziębiony.

Pozostałe odpowiedzi na pytania możecie przeczytać u Fazy Mazy, do czego bardzo Was zachęcam!

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.