Trampolina – czy jest bezpieczna dla dzieci?

cze 9, 2022 | 19-36 miesięcy, 8-18 miesięcy, Chodzenie, Fizjoterapia, Wiek dziecka, Wstawanie, Zabawy

Wakacje coraz bliżej, na dworze słoneczna i przyjemna pogoda. To idealny moment na spędzanie większej ilości czasu na zabawach na świeżym powietrzu. Wybór podwórkowych aktywności jest ogromny, a na przodzie stoi trampolina, którą dzieci uwielbiają. Czy korzystane z niej to bezpieczny sposób na spędzanie czasu z dziećmi? Czy warto kupić trampolinę? Zapraszam do wpisu! 🙂

Trampolina a bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach trampolina stała się stałym wyposażeniem większości domowych ogródków. Kojarzy się z dziecięcą radością i beztroską zabawą. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie jest bezpieczną „zabawką”, która powinna być dostępna dla każdego dziecka w każdym wieku. Sama w sobie trampolina nie jest czymś złym. Powinniśmy bardzo mocno przestrzegać zasad korzystania z niej – szczególnie tych nie zapisanych oficjalnie przez producentów. Przyjrzyjmy się trampolinie z bliska i zastanówmy się, kiedy i dlaczego nie powinno się z niej korzystać, a kiedy i w jaki sposób można robić to bezpieczniej. 

Pierwszym i podstawowym czynnikiem jest stan techniczny samej trampoliny. Przed każdorazowym korzystaniem należy sprawdzić bezpieczeństwo trampoliny. Takiego przeglądu powinniśmy dokonywać zarówno z nowym sprzętem, jak i kilku sezonowym. Wszystko ma swoją wytrzymałość i w każdej chwili może ulec zepsuciu – nawet nowy sprzęt może mieć wady. 

Zobacz nasz nowy kurs Masaż Shantala. Kurs techniki masażu dla rodziców niemowląt.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo korzystania jest fakt, że trampolina to sprzęt, na którym może skakać tylko i wyłącznie jedno dziecko. Na pewno nie wolno skakać jednocześnie rodzicowi oraz dziecku. Jest to związane z znaczącą różnicą wagi, która będzie bezpośrednio przekładać się na siłę wybicia. Będzie to wywoływać tak zwane zjawisko podwójnego wybicia. Polega to na tym, że kiedy jedna osoba wybija się z trampoliny, na jej powierzchnię spada druga osoba, która chce podskoczyć. Mata jest odkształcona po skoku pierwszej i musi przyjąć odkształcenie od tej drugiej. Wiem, że brzmi to bardzo skomplikowanie, ale najważniejszy jest tego skutek – taka fala powoduje bardzo duże przeciążenie dla stawów. Obciąża szczególnie kręgosłup i stawy międzykręgowe. Dodatkowo stawy kolanowe i skokowe muszą przyjąć bardzo dużą siłę wybicia, co może skutkować urazem.

Ogromne znaczenie ma różnica w wadze i ogólnie wielkości całego ciała. To bezpośrednio wpływa na siłę wyskoku każdej z osób. Skakanie w dwie czy kilka osób zwiększa też ryzyko urazu wynikającego ze zderzenia się osób, czy nawet naskoczenie ich na siebie. Dlatego właśnie jeśli już skaczemy to TYLKO w POJEDYNKĘ i to na nas rodzicach spoczywa ten obowiązek. W tym czasie reszta może usiąść i czekać na swoją kolej, ale najbezpieczniej jest, jeśli opuszczą trampolinę i poczekają za siatką.

Niestety ortopedzi i chirurdzy dziecięcy mają co roku w sezonie wiosenno-letnim bardzo dużo pracy właśnie z powodów niewłaściwego korzystania z trampoliny. Do najczęstszych urazów należą skręcenia stawów kolanowych i skokowych, złamania rąk, złamania kompresyjne kręgosłupa oraz urazy głowy.

Trampolina – od kiedy?

To pytanie nurtuje wielu rodziców, którzy chcą kupić trampolinę swoim dzieciom. Maluchy, które mają 2-3 lata nie mogą na niej skakać, ponieważ są zwyczajnie za małe – ich układ kostno-stawowy nie jest jeszcze na tyle ukształtowany i stabilny, aby poradzić sobie z przeciążeniami, jakie powoduje trampolina podczas skoku. Jednak czy trzeba zakazywać takiemu maluszkowi wejścia na trampolinę? Nie, ponieważ trampolina to nie tylko skoki. Bieganie, turlanie, przewracanie się, to bezpieczne aktywności dla małych dzieci, które kształtują koordynację ruchową i równowagę oraz sprawiają dużo radości. 

Za odpowiednią (bardziej bezpieczną) granicę wieku do korzystania z trampoliny, uważa się 5. i 6. rok życia dziecka. To czas, kiedy układ kostno-stawowy jest już na tyle stabilny i dojrzały, że może przyjąć obciążenie, jakie wiąże się ze skokami na elastycznej macie.

Zalety trampoliny

Dużą zaletą trampoliny jest to, że odpowiada na potrzeby dzieci, które przecież uwielbiają skakać. To dobry sposób na rozładowanie energii oraz spędzanie czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Dodatkowo trampolina doskonali równowagę i poprawia kondycję fizyczną dzieciaków. Podczas skoków angażowane jest dużo mięśni, w zasadzie można powiedzieć, że wszystkie mięśnie ćwiczą w trakcie podskoków na trampolinie. Wpływa ona pozytywnie na wzrost wydolności organizmu.

Przeczytaj mój ostatni wpis Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny, sposoby leczenia i zapobiegania.

Wady trampoliny

Najpoważniejszą wadą trampolin jest fakt, że korzystanie z nich niewłaściwie prowadzi do wielu urazów. Złamania kończyn, zwichnięcia i skręcenia stawów to najczęstsze uszkodzenia ciała, jakich można się spodziewać.

Jednak jest jeszcze jedna rzecz, na którą zwracają uwagę głównie specjaliści fizjoterapii uroginekologicznej, ale również położne i lekarze ginekolodzy.

trampolina, dziecko na trampolinie, skakanie na trampolinie, czy trampolina jest zdrowa

Nie wszystkie dzieci, ze względów zdrowotnych, mogą bezpiecznie skakać na trampolinie, nawet po osiągnięciu wymaganego wieku. Jeśli twoja pociecha ma na przykład problemy z układem kostno-stawowym lub jeśli pojawiają się problemy z napięciem mięśniowym, czy też nieprawidłową jego dystrybucją, albo dziecko podatne jest na urazy – warto skonsultować z fizjoterapeutą, czy trampolina to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. 

Trampolina – opinia fizjoterapeuty

Trudno jednoznacznie określić, czy trampolina jest dobra, czy zła. Wszystko zależy od sposobu korzystania z niej i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsze jest to, aby na trampolinie skakała tylko jedna osoba, nawet jeśli więcej osób jest w środku. To pozwoli, aby mata działała w odpowiedni sposób i pozwoliła na swobodne odbicie dziecka. 

2-3 letnie maluszki nie mogą skakać na trampolinie. Inne formy zabawy, czyli turlanie czy bieganie, mogą być dobrą alternatywną na wspomaganie rozwoju ruchowego. Dzieci 5-6 letnie, już są na tyle duże, aby móc skakać. Trzeba pamiętać, że nie mogą zbytnio forsować swojego organizmu w ten sposób. Bardzo intensywne i codzienne skakanie nie jest na dłuższą metę dobre dla stawów i układu kostnego starszaka. 

Korzystanie z trampoliny sporadycznie i z umiarem wydaje się być fajną formą zabawy i spędzania wolnego czasu. Trampolina to super sprzęt pod warunkiem, że używa się go z rozwagą.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.