Pielęgnacja ciała maluszka jest bardzo ważna, aby zachować zdrową skórę bez podrażnień. Noszone przez dzieci pieluszki bardzo często odparzają ich delikatną skórę, co może powodować pieluszkowe zapalenie skóry. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która często wymaga długiego leczenia. Sama wiem jaki stres mogą przynieść jakiekolwiek nieprawidłowości w stanie zdrowia ciała naszego dziecka. Dlatego przygotowałam dla Was ten wpis, aby przybliżyć Wam czym jest pieluszkowe zapalenie skóry oraz jak sobie z nim radzić.
Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry, (w skrócie PZS), to podrażnienie występujące tam, gdzie skóra dziecka ma długi kontakt z wilgocią. Są to okolice pośladków, narządów płciowych, pachwin, a nawet ud czy spojenia łonowego i dołu brzucha. Jeśli mokra pieluszka przylega do skóry malucha zbyt długo, powstają zmiany o różnym charakterze, których przyczyną jest zbyt duże nawilżenie i maceracja.
Warto pamiętać, że uszkodzona skóra to potencjalne wrota zakażenia. Jeśli mimo podjętej pielęgnacji, nic nie przynosi rezultatów, a problem wydaje się nasilać – może to być spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Wtedy najlepiej skonsultować się z pediatrą i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Przyczyny powstawania pieluszkowego zapalenia skóry
Jakie działania mogą spowodować powstawanie podrażnień? Zbyt rzadka zmiana pieluchy zdecydowanie ma wpływ na występowanie zapalenia skóry. Nawet jeśli stosujemy u dziecka produkty, które zgodnie z obietnicą producenta powinny utrzymywać pupę niemowlaka w suchości przez 12 godzin – nie warto w to wierzyć.
U noworodka zmieniamy pieluszkę co 1-2 godziny. U niemowlęcia co 3-4 godziny, nawet jeśli nie jest zabrudzona stolcem i wydaje się być sucha.
Niezbyt staranna pielęgnacja, w wyniku której na pupie dziecka zostają resztki stolca czy moczu, to świetna droga do powstania zapalenia skóry.
U dzieci, które mają skłonności do alergii kontaktowej, pieluszkowe zapalenie skóry mogą wywoływać kosmetyki, chusteczki nawilżane lub używane pieluszki.
PZS może wystąpić po leczeniu antybiotykami lub w trakcie biegunki. Może się również pojawiać jako reakcja na rozszerzanie diety, niekoniecznie związana z alergią.
Więcej na temat prawidłowej pielęgnacji maluszków znajdziesz w moim e-booku Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Instrukcja krok po kroku.
Sposoby leczenia pieluszkowego zapalenia skóry
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry w dużej mierze polega na bardzo dokładnym przestrzeganiu zasad higieny oraz eliminacji produktów drażniących. Częsta zmiana pieluszek, mycie okolic podrażnionych i narażonych na wystąpienie zmian, dodatkowo staranne osuszanie i smarowanie skóry. Miejsca, gdzie jest ryzyko, że pieluszka doprowadzi do otarć, można zasypywać pudrem lub mąką ziemniaczaną.
W trakcie leczenia bardzo ważne jest, aby obserwować dziecko i notować, co łagodzi stan skóry a co go nasila. Może być tak, że zmiana pampersów na pampersy innej firmy spowoduje rozwiązanie problemu. Obserwacja malucha połączona z bardzo dokładną pielęgnacją, z pewnością pomoże w wyleczeniu podrażnień.
Zaleca się zamianę chusteczek nawilżanych na namoczone w wodzie płatki kosmetyczne. Ciepła, przegotowana woda, będzie najlepsza do mycia intymnych okolic ciała malucha.
W trakcie wieczornej kąpieli do wody można dodać dosłownie kilka kryształków nadmanganianu potasu. Ma właściwości odkażające i przyspiesza gojenie się ran. Woda powinna mieć kolor jasnoróżowy.
Bardzo niedocenianym sposobem w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry, jest leżenie nago. W trakcie każdego przewijania dobrze jest pozwolić dziecku, aby chociaż kilka minut mogło leżeć bez pieluchy. Jeśli jest taka możliwość, czas bez ubierania pieluszki można wydłużyć i pozwolić dziecku bawić się na macie w ten sposób, odpowiednio ją zabezpieczając, np. nieprzemakalnym podkładem.
W sytuacji, gdy problem ciągle się nasila, lub zmiany nie chcą ustępować, warto stan malucha skonsultować z położną środowiskową lub pediatrą.
Zajrzyj do mojego poprzedniego wpisu: Fotelik samochodowy dla maluszka – jaki powinien być?
Sposoby zapobiegania pieluszkowemu zapaleniu skóry
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, z reguły pozwala na uniknięcie pieluszkowego zapalenia skóry. Co jeszcze można zrobić, aby maluch nie musiał zmagać się z tą dolegliwością?
Dokładne oczyszczanie skóry pośladków i narządów płciowych dziecka oraz ich delikatne osuszanie, to kolejne bardzo ważne zasady pielęgnacji. Stosowanie profilaktycznie kremów ochronnych, jeśli występują skłonności do zaczerwienień sprawi, że skóra nie będzie narażona na zbyt długi kontakt z wilgocią.
Nawilżane chusteczki warto zostawić na wyjścia z domu. Podstawowym środkiem do pielęgnacji powinna być czysta woda. Pieluszkowe zapalenie skóry to dolegliwość, która dotyka dużą część niemowląt. Jeśli wystąpi u twojego dziecka – nie panikuj, tylko wdroż zasady prawidłowej pielęgnacji i przemyśl, z czym nowym miało kontakt. Pamiętaj, że okolica narządów płciowych jest bardzo wrażliwa i maluszek może być płaczliwy i niezadowolony, gdyż podrażnienia mogą być dla niego swędzące lub bolesne.
0 komentarzy