Fotelik samochodowy dla maluszka – jaki powinien być?

kw. 22, 2022 | 0-3 miesiące, 19-36 miesięcy, 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Fizjoterapia, Siedzenie, Wyprawka

Bezpieczeństwo dziecka jest dla mnie najważniejsze, dlatego uważam wybór fotelika samochodowego za kluczowy. Jazda samochodem to u nas codzienność, więc staraliśmy się dobierać foteliki tak, żeby mieć pewność wygody i bezpieczeństwa Michała i Majki.

Na rynku jest coraz więcej nowych modeli fotelików, które zapewniają dzieciom dodatkową ochronę i wygodę. Przechodzą one coraz więcej crush-testów, które pozwalają na ocenę bezpieczeństwa malucha przy wypadku. Łatwo się pogubić w tym, jaki powinien być fotelik samochodowy, jak go wybrać, a także co mówią o foteliku zasady ruchu drogowego. Dlatego przygotowałam dla Was najważniejsze informacje wyjaśniające, jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka.

Jak dobrać fotelik samochodowy? 

Kwestia dobrania fotelika jest bardzo istotna, gdyż warunkuje bezpieczeństwo malucha podczas jazdy. Oferty sklepów internetowych są bardzo bogate, jednak przy zakupie warto odwiedzić sklep stacjonarny. W sklepie sprzedawca profesjonalnie dopasuje fotelik samochodowy do dziecka i do danego modelu auta. 

Foteliki samochodowe podzielono na kilka kategorii wagowych. Im większy zakres wagowy, tym dłużej posłuży fotelik. Jednak im mniejszy zakres, tym lepiej fotelik dopasuje się do dziecka. Waga dziecka musi idealnie mieścić się w ustalonym przedziale – maluch nie może być za ciężki, ani zbyt lekki.

Dopasowanie fotelika do auta to kolejna istotna kwestia. Warto go przymierzyć, sprawdzić, czy prawidłowo leży na kanapie, czy można go stabilnie przypiąć pasami lub wpiąć w Isofix. 

Za dopuszczenie fotelika do sprzedaży odpowiadają nadane certyfikaty bezpieczeństwa – ECE R44-03 oraz ECE R44-04. Te certyfikaty nie odpowiadają za to, czy fotelik był przetestowany w tzw. crush-testach – testach symulujących wypadek samochodowy. Najważniejsze testy wytrzymałościowe, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie fotelika to ADAC, NHTSA, AA czy Test Plus. Testy wykonywane w renomowanych ośrodkach gwarantują najwyższej jakości wykonanie.

Czy nosidełko, zakupione wraz z wózkiem, może być dobrym pierwszym fotelikiem samochodowym dla malucha? Zwykle nie. Takie nosidła z reguły nie mają wykonywanych cruch-testów, są za to kompatybilne ze stelażem wózka dziecięcego. Rodzic musi się zastanowić, co jest dla niego ważne – ładny wygląd i niska cena, czy faktyczne bezpieczeństwo swojej pociechy.

Często wysokiej jakości foteliki, po zakupie specjalnych adapterów, mogą być wpinane do stelaża wózka w identyczny sposób, jak nosidełka, które są w zestawie z wózkiem.

Przewiewny materiał, wygodne wypełnienie i możliwość ściągnięcia i wyprania tapicerki, to kolejne ważne kwestie. Regulacja kąta nachylenia fotelika pozwala dziecku przyjąć wygodną pozycję, jeśli maluch zaśnie.

Fotelik samochodowy a przepisy

Zgodnie z Ustawą o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku:

  • w foteliku samochodowym obowiązkowo jeżdżą dzieci do osiągnięcia 150 cm, 
  • dziecko, które ma 135 cm warunkowo może jeździć przypięte pasami bezpieczeństwa, jeśli nie można kupić dla niego fotelika, ale tylko na tylnym siedzeniu,
  • gdy na tylnej kanapie auta nie mieszczą się trzy foteliki dla trójki dzieci – należy zainstalować dwa foteliki, a dziecko, które ukończyło 3 lata, może siedzieć pośrodku, przypięte pasami bezpieczeństwa.

Czego zakazują przepisy o ruchu drogowym?

fotelik samochodowy
Zajrzyj do mojego e-booka Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Instrukcja krok po kroku. Dowiesz się tam dużo ważnych informacji na temat pielęgnacji maluszków!

Podział fotelików na kategorie wagowe

Podział fotelików wg wagi dzieci, które mogą być przewożone w danym modelu, wygląda następująco:

  • 0-13 kg – grupa 0/0+ –foteliki są przeznaczone dla dzieci od urodzenia do około 1. roku życia. Mają formę kołyski/nosidełka. Po wyjęciu z auta niektóre modele można wpiąć do stelaża wózka lub zrobić to za pomocą adaptera. Pozycja, jaką przyjmuje dziecko jest zgięciowa. Tego typu foteliki montuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy.
  • 9-18 kg – grupa I – foteliki dla dzieci w wieku 3-5 lat. Montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa lub wpinane w Isofix. Dzieci jeżdżą w nich przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Mają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Zwykle mają regulację zagłówka i regulację kąta nachylenia oparcia.
  • 15-36 kg – grupa II i III – modele z tej grupy wagowej są dla dzieci od 3. roku życia do około 12 lat. Dzieci są w nich zabezpieczone pasami bezpieczeństwa, w które wyposażony jest samochód, ale często też do 25 kg – pasami wewnętrznymi fotelika. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że służą na kilka lat.
  • 9-36 kg – grupa I, II i III – foteliki, które mają wystarczyć od pierwszych urodzin malucha do 12 roku życia.  Wyposażone w różne wkładki, których zadaniem jest dopasowanie fotelika do rosnącego dziecka (z biegiem czasu poszczególne wkładki się wyjmuje, przez co fotelik „rośnie” razem z dzieckiem). Na początku użytkowania dziecko zapinana się za pomocą pasów pięciopunktowych, które później się odpina i maluch zabezpieczany jest pasami samochodowymi.

Kiedy wymieniać fotelik samochodowy? 

Fotelik należy wymienić, kiedy dziecko przekracza wagowo kategorię swojego fotelika lub z niego wyrosło – np. w nosidełku głowa wystaje poza urządzenie.

Podobnie jest, jeśli fotelik brał udział w kolizji. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze, mogło dojść do mikropęknięć lub powstawania ukrytych wad. Wpływają one na obniżenie bezpieczeństwa fotelika. W niektórych krajach, np. w Niemczech, bezpośrednio po kolizji policja przecina pasy bezpieczeństwa w foteliku, aby nie był dalej użytkowany.

Jak zamontować i ustawić fotelik samochodowy?

Montowanie fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa powoli wypiera przez montowanie za pomocą Isofix. Jest to systemu mocowań, który pozwala na stabilne wpięcie fotelika w specjalne, metalowe elementy, znajdujące się w szczelinie pomiędzy dolną a górną częścią tylnej kanapy auta.

Jednak jeśli rodzice mają starszy model auta, w którym nie ma ww. systemu, mocowanie przy użyciu pasów bezpieczeństwa również jest stabilnym i pewnym rozwiązaniem.

Foteliki dla najmłodszych, tzw. skorupy, montowane na bazie przez Isofix często mają „nogę” stabilizującą całe urządzenie. Jej wysokość powinna być dobrze dopasowana do kanapy samochodu. Jej podstawa powinna pewnie stać na podłodze auta.

fotelik samochodowy dla dziecka

Jeśli dziecko koniecznie musi jeździć z przodu, w przypadku fotelika RWF, konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej.

Używany fotelik – czy warto?

Dużą zaletą używanego fotelika samochodowego jest z pewnością jego cena. Trzeba koniecznie pamiętać, że każdy fotelik ma określony przez producenta czas dopuszczalnego użytkowania. Kilkuletni fotelik może mieć wady wynikające z długiego użytkowania, które istotnie wpływają na obniżenie poziomu bezpieczeństwa. Elementy fotelika z biegiem czasu tracą na jakości. Dodatkowo czasem trudno się dowiedzieć, czy dany fotelik nie brał udziału w kolizji, czy wypadku drogowym. To dyskwalifikuje go do dalszego użytkowania.

Nowe modele biorą udział w coraz nowszych testach wytrzymałościowych w porównaniu ze starymi modelami, dodatkowo produkuje się je z coraz nowszych, trwalszych materiałów.

Więcej na temat odpowiedniej pielęgnacji maluszków znajdziesz w moim kursie Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Poradnik w formie wideo.

Ile czasu dziecko może siedzieć w foteliku?

Czas, jaki dziecko może spędzić w foteliku to około 2-3 godziny, szczególnie w przypadku najmłodszych. Noworodek i niemowlak potrzebuje zmiany pieluchy i nakarmienia. Jeśli jazda odbywa się w nocy i starsze dziecko śpi, można go nie wybudzać. Jazda z pewnością przebiegnie sprawniej bez postoju. Jednorazowe spędzenie w foteliku ponad trzech godzin raczej nie wpłynie negatywnie na jego zdrowie. Warto wtedy wyregulować kąt nachylenia fotelika, aby dziecku było jak najwygodniej.

Jeśli u starszaka dojdzie do pobudki, czas postoju powinien wynosić co najmniej 20 minut, aby dziecko mogło się dotlenić, coś zjeść, czy skorzystać z toalety.

dziecko w foteliku samochodowym

Podsumowanie

Fotelik samochodowy to inwestycja w bezpieczeństwo dziecka. Zakup powinien być przemyślany i dokładnie dopasowany do dziecka i do auta, w którym maluch będzie jeździł z rodzicami. Używany fotelik może nie spełnić swojej funkcji i nie ochronić malucha w trakcie wypadku, dlatego fotelik to sprzęt, na którego wysokiej jakości rodzicom powinno szczególnie zależeć.

Zajrzyj również do mojego ostatniego wpisu Integracja sensoryczna – czym jest i kiedy warto ją zastosować?

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.