Producenci zabawek i akcesoriów dla niemowląt i dzieci, prześcigają się z wymyślaniem nowych urządzeń i ulepszeń, takich jak skoczek. Sama muszę przyznać, że to co widziałam na rynku, kiedy Michał był mały, nieraz zupełnie odbiega od tego, co widzę kupując zabawki i akcesoria dla Majki. Różnorodność sprzętów i dodatków dla dzieci jest przeogromna.
Dzisiaj na tapetę weźmiemy skoczek – zabawkę, która dostępna jest do kupienia od lat, ale wciąż budzi dużo niepewności u rodziców. Pojawiają się pytania – czy skoczek jest zdrowy, czy warto go używać? Jeśli tak, to jaki kupić? W tym wpisie rozwieję wszystkie wątpliwości związane z korzystaniem ze skoczka.
Skoczek dla niemowlaka – czym jest?
Skoczek dla dziecka to zabawka, która występuje w kilku formach. Możemy kupić skoczek zarówno w formie huśtawki, chodzika ze stelażem, jak i w formie sprężynujących, gumowych zabawek. Dziecko, które wsadza się do skoczka, powinno już samodzielnie siadać i utrzymywać głowę w pionie. Mali użytkownicy skoczków nie muszą potrafić chodzić, tak opisują to producenci. Dzieci wsadzone do skoczka mogą radośnie odbijać się od podłogi i przy tym dać rodzicom czas na wypełnienie obowiązków domowych.
Jakie wyróżniamy rodzaje skoczków dla dzieci?
Skoczek dla dziecka to zabawka, która występuje w kilku formach:
- huśtawki,
- chodzika ze stelażem,
- gumowej zabawki.
Skoczek w formie huśtawki można zamontować pod sufitem albo we framudze drzwi. Zawiesza się go na specjalnym stelażu ustawionym na podłodze. Skoczki w formie chodzika ze stelażem są łatwiejsze w obsłudze. Dzięki wbudowanemu stelażowi, nie ma potrzeby montowania skoczka na suficie lub w drzwiach. Mają też różne dodatkowe ulepszenia, takie jak gryzaki. Gumowe zabawki będące skoczkami występują w formie zwierzątek, na których dziecko odbijając się może podskakiwać i są one dedykowane do zdecydowanie starszych dzieci, około 2-3 letnich. W rozwoju dziecka jest to naturalny etap gotowości, chęci i potrzeby aby skakać.
Te kilka wariantów pozwala na swobodny wybór sprzętu. Skoczki nie są jednak najlepszym rozwiązaniem na zajęcie malucha. Dlaczego?
Skoczek dla dziecka – czy jest bezpieczny?
Skoczki, tak jak i chodziki, budzą bardzo duży niepokój u rodziców. Patrząc ze strony fizjoterapeutycznej, są one zdecydowanie szkodliwe dla malucha. Dziecko posadzone w skoczku przebywa w nienaturalnej pozycji dla swojego wieku. Jego stopy zazwyczaj nie leżą na podłodze, tylko dotykają jej palcami, co powoduje nienaturalny nacisk tylko w ich obrębie. Dzięki temu dziecko może się odbijać od podłogi. Jest to szkodliwe dla struktury stopy oraz bioder dziecka, czy kręgosłupa. Często używany skoczek może doprowadzić do problemów z napinaniem lub skróceniem mięśni tyłu nóg oraz zaburzyć rozwój motoryczny.
Uprząż skoczka rozsuwa nogi dziecka i może w ten sposób nadwyrężyć miednicę, biodra, jak i kręgosłup malucha. W okresie niemowlęcym krzywizny kręgosłupa dziecka wciąż są w fazie rozwoju. Korzystanie ze skoczka może doprowadzić do problemów z nauką chodzenia, jak i spowodować dużo nieprawidłowości rozwojowych widocznych w późniejszym etapie życia.
Dlatego zdecydowanie ważniejsze i lepsze są zabawy na podłodze, gdzie maluch jest na stałej powierzchni, do której przylega całym ciężarem ciała, a każda zmiana ilości podparcia jest efektem gotowości do nowej umiejętności. Nie jest ono wtedy w nienaturalnej pozycji, w jakiej znajduje się będąc umieszczone w skoczku.
Ciało dziecka jest przystosowane do skakania dopiero w drugim roku życia, dlatego korzystanie ze skoczka we wcześniejszym etapie życia, kiedy ciało malucha nie jest dobrze rozwinięte, może okazać się bardzo szkodliwe. W skoczku dziecko nie ćwiczy mięśni górnej partii ciała oraz zmysłu równowagi ani układu przedsionkowego, który jest jednym z najważniejszych zmysłów w rozwoju. Jego nieprawidłowy rozwój może przyczynić się do problemów z rozwojem sensoryki.
Zajrzyj do ostatniego wpisu Domowa apteczka dla dziecka – co powinna zawierać?
Wady i zalety skoczka dla niemowlaka
Niewątpliwą zaletą korzystania ze skoczka jest możliwość zajęcia dziecka na chwilę, w której rodzic może zająć się domem lub samym sobą. Dziecko posadzone w skoczku nie potrzebuje poświęcenia całej uwagi rodzica. Poza tym, skoczki w formie chodzików ze stelażem są często wyposażone w dodatkowe ulepszenia, takie jak na przykład kolorowe przyciski ze światełkami lub przyciski, które po naciśnięciu wydają dźwięk. Te dodatki potrafią na dłuższą chwilę zająć malucha.
Nasze dzieci otrzymują różne prezenty, na które nie zawsze mamy wpływ, możemy jednak pozwolić lub nie na korzystanie z nich. Jako fizjoterapeutka zdecydowanie uważam, że skoczek do którego wkładamy dziecko aby poskakało, czy zajęło się sobą chwilę, a ono często nie osiągnęło jeszcze etapu samodzielnego siadania (producenci rekomendują w 6 m.ż.), jest zabawką bardzo szkodliwą. W rozwoju dziecka każda umiejętność pojawia się w odpowiedniej kolejności nie bez przyczyny – gotowość musi osiągnąć między innymi układ nerwowy, mięśniowy oraz kostno-stawowy. Jeśli próbujemy zmieniać kolejność czy przyspieszać rozwój, musimy mieć świadomość negatywnego wpływu na niego oraz na zdrowie naszych pociech.
0 komentarzy