Domowa apteczka dla dziecka – co powinna zawierać?

sie 2, 2022 | 0-3 miesiące, 19-36 miesięcy, 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Wyprawka

Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci są dla rodziców najważniejsze. W codziennych dziecięcych zabawach, na dworze czy też w domu, może dojść do małych urazów, skaleczeń czy zadrapań. To samo dotyczy np. gorączki – maluchy chorują zazwyczaj wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto mieć przy sobie leki, które pozwolą nam na  złagodzenie pierwszych objawów np. przeziębienia. 

Dobrze wyposażona apteczka może często zaoszczędzić dużo stresu rodzicom, dlatego w każdym domu, w którym mieszkają maluchy, powinna się ona znajdować. Niezależnie czy mamy niemowlaka czy np. 5-cio letnie dziecko, warto być przygotowanym na ewentualne problemy zdrowotne naszych dzieci. Co powinno się w znaleźć w apteczce dla dziecka? Jakie leki oraz preparaty powinniśmy kupić do apteczki dla dziecka? 

Apteczka dla niemowlaka – co powinna zawierać?

Niemowlęta nie mogą przyjmować większej grupy leków. Dlatego też każde niepokojące objawy chorobowe u maluszków powinniśmy konsultować z lekarzem. Istnieje jednak grupa preparatów i medykamentów, które jako rodzice niemowlaka powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Pozwolą one na szybkie zareagowanie na pierwsze objawy chorobowe, takie jak np. katar czy gorączka.

Gorączka u niemowlaka może przysporzyć rodzicom sporo zmartwień. Maluszki mogą gorączkować bez szczególnej przyczyny. Może być to spowodowane również infekcją lub ząbkowaniem, co należy skonsultować z lekarzem. Dlatego warto zaopatrzyć się w leki przeciwgorączkowe – Paracetamol oraz Ibuprofen. Są one dostępne w formie płynnej oraz w formie czopków, co znacznie pomoże przy podawaniu ich małemu dziecku. Pamiętajmy jednak, że jeśli z naszym dzieckiem dzieje się cokolwiek niepokojącego, powinniśmy udać się do pediatry.

chore dziecko, gorączka dziecka, apteczka dla dziecka

W apteczce dla niemowlaka dobrze również umieścić leki pomagające przy ząbkowaniu. Łagodzące żele lub kropelki bardzo szybko uśmierzą ból spowodowany rosnącymi zębami. Warto również mieć delikatne, gumowe szczoteczki, którymi możemy masować dziąsła dziecka. W takim wypadku można zastosować również napar z rumianku, którym nasączamy pieluchę tetrową i podamy dziecku do ssania. Rumianek w formie sypkiego suszu również można dostać w wielu aptekach.

W kwestii dziecięcych kolek, również warto pamiętać o zaopatrzeniu domowej apteczki. Maluszki pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem życia są szczególnie narażone na silne bóle spowodowane kolkami. Przyczyn kolek może być bardzo dużo, dlatego warto mieć pod ręką kilka sprawdzonych preparatów, które złagodzą ich objawy. Jeśli trwają one dłużej niż kilka dni, należy udać się do pediatry aby ustalić co może być przyczyną bolesnych kolek. 

Kiedy malucha dopada katar, dobrze jest szybko zareagować. Niemowlęta nie potrafią oddychać przez buzię, więc katar może być dla nich zdecydowanie uciążliwy. W przypadku takiej dolegliwości, warto zaopatrzyć się w nebulizator. Oczyści on oraz nawilży drogi oddechowe maluszka, w dodatku jest bardzo łatwy w obsłudze. Równie pomocne będą wody morskie, które dokładnie oczyszczą drogi oddechowe dziecka. 

Innymi bardzo przydatnymi produktami w apteczce dla niemowlaka będą:

apteczka dla dziecka

Apteczka dla starszego dziecka – co powinno się w niej znaleźć?

Starsze dzieci są bardziej narażone na urazy powstałe podczas np.  zabawy na podwórku. Otarcia czy drobne skaleczenia będą wymagały posiadania opatrunków w domu. Warto zaopatrzyć się w te same potrzebne opatrunki, co w przypadku niemowląt – plastry, waciki, gazę oraz bandaż elastyczny. Ponadto, dobrze mieć przy sobie również środek odkażający, jak np. octanisept. Dobrze sprawdzą się również żele przeciwbólowe do smarowania miejscowo na stłuczenia. Jeśli jednak upadek był mocny, należy wybrać się z dzieckiem do lekarza.

Tak naprawdę zasada co do kompletowania apteczki domowej dla starszego dziecka, jest taka sama jak w przypadku niemowląt.

Dlaczego warto mieć apteczkę domową dla dziecka?

Przezorny zawsze ubezpieczony – takie mam podejście jeśli chodzi o dbanie o zdrowie swoich dzieci. Warto mieć dobrze skomponowaną apteczkę domową, ponieważ zaoszczędzi nam ona bardzo dużo stresu i zmartwień. Kiedy tylko zauważymy pierwsze symptomy choroby, czy po prostu gorączkę lub sam katar – możemy szybko zareagować i pomóc naszemu dziecku. To samo tyczy się drobnych urazów – jeśli nasze dziecko skaleczy się lub stłucze kolano, szybko w domowych warunkach możemy mu pomóc w zniwelowaniu objawów i bólu. 

chore dziecko, dziecko z chorobą, apteczka, apteczka dla dziecka
Sprawdź nasz kurs Masaż Shantala. Kurs techniki masażu dla rodziców niemowląt.

Dobrze przygotowana domowa apteczka da Wam dużo spokoju i pewność, że jesteście przygotowani na niespodziewane objawy lub stłuczenia. Warto również skomponować podobne apteczki na podróż – poza najpotrzebniejszymi rzeczami, które powinny się znaleźć w apteczce samochodowej, warto zabrać dodatkową apteczkę z produktami przygotowanymi specjalnie dla dziecka. 

Jako mama wiem, jak ważne i drogocenne jest dla nas rodziców to, czy naszemu dziecku nic nie zagraża i nic go nie boli. Dlatego też zachęcam każdego rodzica, zarówno maluszków, jak i starszych dzieci, aby skomponować swoje domowe apteczki tak, aby nie musieć się martwić w nagłej sytuacji, gdy dziecku coś zaczyna dolegać. 

Jak powinniśmy przechowywać leki w apteczce?

Leki mają oczywiście swój termin ważności, który regularnie powinniśmy sprawdzać. To samo tyczy się daty przydatności produktu od jego otwarcia. Warto zapisywać datę otwarcia syropów i kropli i pozbyć się ich, gdy minie termin przydatności. Dobrze też nie kupować leków na zapas. Jeśli pozostaje nam reszta antybiotyku, powinniśmy się jej pozbyć. Antybiotyki działają przy pełnej kuracji, dlatego też ich resztki nie będą nam już potrzebne.

Aktualnie informacje o każdym leku możemy znaleźć w Internecie, jednak warto pozostawić oryginalne opakowanie wraz ulotką, tak aby w razie czego móc szybko sprawdzić ważne informacje dotyczące leku. Leki warto również przechowywać w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci. Należy pamiętać, które leki powinniśmy trzymać w lodówce i tam je umieszczać. 

Sprawdź mój ostatni wpis Kolki – skąd się biorą i jak przetrwać ten trudny czas?

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.