Kolki – skąd się biorą i jak przetrwać ten trudny czas?

lip 18, 2022 | 0-3 miesiące, 4-7 miesięcy, Karmienie, Problem z dzieckiem

Niezależnie od tego czy kolki u maluszka trwają dzień, tydzień, czy też ciągną się miesiąc, zawsze są bardzo uciążliwe. Dziecko płacze, jest niespokojne i przeżywa bardzo nieprzyjemne bóle. Wiem, jak ciężko patrzeć na to ze strony rodzica, bo przecież zawsze chcemy dla swojego dziecka jak najlepiej. W tym wpisie znajdziecie odpowiedź na pytanie skąd się biorą kolki oraz jak możecie ułatwić ten naprawdę trudny czas. Zapraszam do przeczytania 🙂

Kolka niemowlęca – przyczyny

Chociaż kolka niemowlęca jest znana od dziesięcioleci, to nikt nie znalazł jednej głównej przyczyny jej występowania.

Mimo nieuchwytnej przyczyny kolki, na jej powstawanie może mieć wpływ m.in. niedojrzałość układu pokarmowego, niewykształcona odpowiednia flora jelitowa, zaburzenie pasażu gazów. Czasem przyczyną kolek jest niedobór laktazy u dzieci. Do czynników, które mogą predysponować do występowania kolek, można zaliczyć również narażenie malucha na zbyt wiele bodźców lub stresująca atmosfera w rodzinie.

Kolki u dzieci – objawy

Głównym i najbardziej znanym objawem kolki u niemowląt jest płacz. Nagły, nieutulony atak płaczu, najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Niemowlę pręży się, jest wyraźnie niespokojne i naprzemiennie podkula i prostuje nogi, wyraz buzi wyraźnie nam wskazuje, że maluszek cierpi. Atak kończy się tak samo nagle, jak zaczyna. U jednych dzieci trwa kilka-kilkanaście minut, a u innych nawet kilka godzin.

Według różnych kryteriów kolka występuje od pierwszych dni życia do 4. miesiąca, lub od 3. tygodnia życia do 5. miesiąca życia. U większości maluchów pierwsze objawy kolki dają o sobie znać już w 2. i 3. tygodniu życia.

Warto dodać, że dziecko, które cierpi na kolki, to dziecko zdrowe, które zazwyczaj prawidłowo się odżywia i dobrze przybiera na wadze. Jego rozwój nie jest zaburzony.

Zerknij też do mojego ostatniego wpisu Ubieranie niemowlaka – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z Fazy Mazy.

Kolka a nietolerancja laktozy

Bardzo często typową kolkę utożsamia się z bólem brzucha spowodowanym nietolerancją czy niedoborem enzymu laktaza. Mimo, że przyczyna bólu jest różna, to objawy w obu przypadkach są bardzo podobne. Są to bardzo silny napadowy ból brzucha, rozdęcie, płacz, czy prężenie się dziecka.

Przyczyną całego zamieszania jest laktoza – cukier występujący w mleku. Jeśli zaburzony jest proces jego trawienia, to proces fermentacji w przewodzie pokarmowym zachodzi dużo intensywniej. Powoduje to bardzo silne rozpieranie jelit, które wywołuje silny ból brzucha u malucha. W stolcu maluszka można zauważyć wówczas pasma śluzu, czasem krwi, często są zielonkawe oraz mocno spienione (“strzelające kupki”).

dziecko płacze, dziecko leży, kolki

Zwykle pediatra zaleca włączenie kropli, które zawierają enzym laktazę, którego zadaniem jest rozkład laktozy. Dzięki temu maluch lepiej sobie radzi z wypijanym mlekiem, szczególnie kiedy karmiony jest piersią. W pierwszej fazie pokarmu laktozy jest bardzo dużo. W bardzo skrajnych przypadkach zaleca się odciąganie tej fazy mleka lub przejście na mleko modyfikowane niezawierające laktozy.

Kolka z powodu trudności w trawieniu laktozy zwykle nie mija około 3-4 m.ż., natomiast z czasem objawy stają się łagodniejsze.

Jak pomóc dziecku w trakcie ataku kolki?

Nie ma najlepszego sposobu na ulżenie dziecku w trakcie kolek. Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez rodziców należy:

  • masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
  • układanie dziecka w pozycji na brzuszku, aby ułatwić odchodzenie gazów,
  • stosowanie ciepłego termoforu z pestek wiśni, który dzięki wydzielaniu ciepła rozluźni napięte mięśnie, 
  • unikanie zbyt dużej liczby bodźców – wyciszenie malucha, zapewnienie spokoju, przygaszenie światła,
  • kąpiel w ciepłej wodzie – tutaj znakomitym rozwiązaniem może okazać się kąpiel w wiaderku, ze względu na pozycję, jaką przyjmuje dziecko i to, że maluch zanurzony jest aż po samą szyję, lub kąpiel razem z rodzicem,
  • włączenie szumu – niektóre dzieci uspokajają się dzięki niemu,
  • chustowanie – noszenie w dobrze zawiązanej chuście, oprócz zapewnienia dziecku fizjologicznej pozycji ciała, pozwala maluchowi na cieszenie się bliskością i ciepłem rodzica, 
  • wdrożenie preparatów farmaceutycznych, które ułatwiają wydalanie gazów – ich stosowanie należy zawsze skonsultować z pediatrą.
kolki u dziecka

Dobrym sposobem na kolki będzie również masaż Shantala. Sprawdź nasz kurs tutaj.

A jak pomóc rodzicom przetrwać atak kolki u dziecka? Jeśli dziecko płacze nieprzerwanie od kilku godzin, a takie sytuacje zdarzają się dosyć często, rodzice szukają pomocy u specjalistów. Jednak kolka niemowlęca to przypadłość, która dotyka nawet połowę dzieci.

Jest to trudna sytuacja, ale jedyne co może zrobić, to uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że kolka zaraz stanie się przykrym wspomnieniem. Kolka nie jest chorobą, mimo tego, w jaki sposób się objawia. Warto na ten czas zorganizować sobie dodatkową pomoc, kogoś, kto ponosi płaczącą pociechę i pozwoli się wyspać zmęczonym rodzicom. Bardzo ważne jest też aby rodzice maluszka wspierali się wzajemnie w tych trudnych chwilach, bo dla żadnej ze stron nie jest to łatwe, kiedy dziecko bardzo płacze.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.