Jak rozpoznać, czy niemowlę się najada?

lut 25, 2022 | 0-3 miesiące, 4-7 miesięcy, Karmienie, Noszenie dziecka, Problem z dzieckiem, Wiek dziecka

Najedzone dziecko, to szczęśliwe dziecko. Bardzo często to prawda, jednak bywa, że jako rodzice mamy problem z rozpoznaniem, czy maluch na pewno nie jest głodny i czy zjadł tyle, ile faktycznie potrzebuje. Bardzo chciałam karmić piersią moje dzieci i udało mi się, chociaż każde z nich napisało swoją indywidualna historię mleczną. Przy każdym z nich uczyłam się rozpoznawać sygnały, bo każde z nich wysyłało inne. Oznaki głodu i oznaki sytości u niemowlaka, czasem nie są oczywiste. Bardzo szybko ulegają zmianie, tak szybko, jak dynamiczny jest rozwój noworodka, czy niemowlęcia. Trzeba obserwować przyrost masy,  jak postępuje rozwój psychoruchowy i czy nie pojawiają tzw. problemy brzuszkowe.

Karmienie dziecka to trudna sztuka niezależnie od tego, czy karmimy piersią, butelką z mlekiem modyfikowanym lub z mlekiem odciągniętym, a nawet mieszanym sposobem. Rodzice borykają się z dylematami: czym karmić? Jak często? Jak dużo? Czy już wystarczy? To sprawia, że łatwe z pozoru karmienie, nagle staje się ogromnym problemem. W dalszej części artykułu wskażemy problemy i ich rozwiązania, aby każdy rodzic bez trudu mógł rozpoznać, czy dobrze karmi swoje dziecko.

Objawy głodu u dziecka

Głodne dziecko często manifestuje głośnym płaczem swoje niezadowolenie i domaga się posiłku.

karmienie dziecka, głód dziecka, oznaki głodu u dziecka

Warto zwrócić uwagę na te początkowe oznaki głodu. Zwykle towarzyszy im marudzenie lub ciche kwilenie. Gdy dziecko mocno zgłodnieje i zaczyna intensywnie płakać, trudniej je uspokoić i nakarmić. Maluch robi się zdenerwowany, pręży się i napina mocno swoje ciało.

Zajrzyj też do mojego wpisu Jak często karmić niemowlę? Krótkie vademecum o karmieniu maluchów dla każdego rodzica.

Karmienie dziecka – jak często karmić piersią?

Karmienie dziecka piersią to karmienie na żądanie i według potrzeb. Oznacza to, że dziecko należy karmić wtedy, gdy jest głodne lub spragnione, ale również wtedy, gdy mama czuje, że jej piersi są przepełnione mlekiem. Dziecka będącego na piersi nie da się przekarmić (doprowadzić do nadmiernego przyrostu wagi). Zdarzają się maluchy, które cały dzień potrafią „wisieć” na piersi. Często wynika to z potrzeby bliskości i dużej potrzeby ssania, aniżeli z głodu. Patrząc na wskaźniki skutecznego karmienia (WSK), o których dalej mowa, można wyciągnąć wnioski, czy karmimy dziecko odpowiednio.

karmienie noworodka, głodny noworodek, karmienie piersią

Więcej informacji o tym jak dbać o niemowlę znajdziesz w moim kursie Podstawowa obsługa dziecka. Poradnik w formie wideo.

Na dobę powinno być od 8 do 12 karmień. Jedno z nich zwykle wypada nocą. Dlaczego zwykle wypada nocą, ale nie jest to po prostu karmienie nocne? Dzięki konsultacji z doradcą laktacyjnym oraz położną wiem, że najważniejszym elementem karmienia w nocy, jest nierobienie dłuższej przerwy niż 6 godzin między karmieniami. 

Mleko kobiece ma w ciągu doby zmienny skład. Inne jest za dnia, a inne w nocy. Nocne mleko jest o wiele bardziej bogate w tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu malucha. Warto dbać o chociaż jedno nocne karmienie.

Po 6 godzinach organizm matki otrzymuje sygnał, że nie musi już produkować aż tak dużo mleka, co może wpłynąć negatywnie na laktację. Może się ona znacznie ograniczyć. Jest to również niezdrowe dla maluszka – dłuższe przerwy w karmieniu mogą grozić hipoglikemią.

Harmonogram karmienia dziecka – czy to dobry pomysł?

Żeby nie zwariować, nie musisz trzymać się ścisłego harmonogramu. Jeśli na przykład karmiłaś dziecko około 22 to kolejne karmienie powinno nastąpić przed 4 rano. Dzięki temu nie przekroczysz maksymalnej przerwy między karmieniami, czyli 6 godzin.

Karmienie dziecka na żądanie to również karmienie w momencie, gdy potrzebuje tego mama. Nie tylko dziecko może domagać się nakarmienia, ale również Ty możesz mieć potrzebę oddania pokarmu, gdy czujesz że Twoje piersi są przepełnione. W takim przypadku możesz po prostu przystawić maluszka do piersi, nakarmić go i nie ma w tym nic złego. 

Jeśli dziecko je mniej niż 8 razy i więcej niż 12 lub nie wybudza się w nocy na karmienie, należy się przyjrzeć, czy je efektywnie. Jeśli dobrze przybiera na wadze, jest aktywne w ciągu dnia, po karmieniu jest wyraźnie odprężone, a piersi mamy są odczuwalnie opróżnione, nie należy się tym zbytnio martwić, ale należy mieć sytuację pod ciągłą kontrolą. 

Po ukończeniu 4 tygodnia życia i wejściu w okres niemowlęctwa, liczba karmień może nieznacznie spaść. Wciąż jednak powinno być ich 7 lub więcej. W tym miejscu możecie zdziwić się, dlaczego dziecko powyżej 4 tygodnia życia zostało nazwane niemowlęciem. W przypadku fizjoterapii i rozwoju ruchowego, maluszek do 6 tygodni życia nazywany jest noworodkiem. Konsultując się z położną lub doradcą laktacyjnym możecie usłyszeć o 4 tygodniach. Obie wersje są poprawne, jednak dotyczą dwóch zupełnie różnych aspektów życia maluszka, stąd te różnice.

Po szóstym miesiącu wprowadzamy pokarmy stałe, ciągle karmiąc piersią. Mleko mamy stanowi „osłonę” dla układu trawiennego malucha przy próbowaniu nowych rzeczy.

jedzące dziecko, dziecko je, dziecko z jedzeniem

Kliknij w zdjęcie i sprawdź mojego E-booka Podstawowa obsługa dziecka. Instrukcja krok po kroku.

Jak często karmić malucha mlekiem modyfikowanym?

Przy karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym należy trzymać się tabeli na opakowaniu, która opisuje objętości mleka, jakie można podawać dziecku w stosunku do jego wieku i masy ciała. Mleko w proszku jest bardziej treściwe, dłużej zalega w żołądku, dlatego przerwy pomiędzy karmieniami mogą wynosić 3-4 godziny. 

Zdarza się, że dziecko karmione mlekiem modyfikowanym wydaje się być głodne, po zjedzeniu jednorazowej porcji mleka. Wynika to z faktu, że mleko podawane butelką leci szybciej przez smoczek, niż mleko z piersi. Dziecko nie męczy się w trakcie jedzenia, a jego potrzeba ssania i bliskości nie zostaje zaspokojona. 

Gdy podajesz dziecku butelkę, rozważ podawanie smoczka, zamiast kolejnej porcji mleka. Przytulaj malucha, aby czuł, że rodzic jest blisko. Dobrym sposobem na bliskość jest kontakt „skóra do skóry”. Bardzo ważny po porodzie, świetnie sprawdzi się jako sposób na tulenie noworodka i niemowlaka, spragnionego dotyku i zapachu mamy i taty.

Skąd wiadomo, że dziecko je wystarczająco dużo? Karmienie dziecka

Jeżeli karmisz piersią i nie wiesz, czy twoje dziecka zjada odpowiednio dużo, możesz to określić na podstawie wskaźników skutecznego karmienia, opracowanych przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Skutecznie karmisz swoje dziecko, jeśli: 

karmienie dziecka

Pamiętaj, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mają tak samo dużą potrzebę ssania i bliskości, jak dzieci karmione piersią. Aby twój maluch był szczęśliwy, musisz je zaspokoić, np. podaniem smoczka czy też przytulaniem.

Dodatkowymi oznakami sytości, niezależnie od sposobu karmienia, są:

Bardzo ważna rada! Ty, jako rodzic, decydujesz o tym co, w jakiej formie i kiedy zje twoje dziecko, jednak to ono decyduje, ile zje przygotowanego posiłku, i czy w ogóle go zje.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.