Jak dobrać czapeczkę dla niemowlaka w zależności od pogody?

gru 13, 2022 | 0-3 miesiące, 19-36 miesięcy, 4-7 miesięcy, 8-18 miesięcy, Ubieranie dziecka, Wyprawka

Czapeczka dla niemowlaka to część garderoby, której wybór jest trudny. Rodzice często martwią się, że bez czapeczki dziecko się przeziębi lub po prostu bardzo zmarznie. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy dziecko powinno nosić czapeczkę? Jaka czapka jest odpowiednia wiosną, a jaka zimą? Zapraszam do wpisu! 🙂

Kiedy dziecko powinno założyć czapkę?

Ubieranie maluchom czapek bez względu na pogodę, to znana przypadłość naszego narodu. Polskie dzieci noszą czapki zawsze, wszędzie i są często przegrzewane. Powoli rodzice odchodzą od nieodłącznych czapek i starają się ubierać dziecko zgodnie z aurą za oknem, a nie datą w kalendarzu.

Czapka ubrana w słoneczną i bezwietrzną pogodę, albo w chwili, gdy dziecko bawi się na placu zabaw i jest spocone, przyniesie więcej szkody niż pożytku. Przegrzany maluch bardzo szybko może się wychłodzić, co jest jednym z powodów obniżenia odporności organizmu na infekcje. Czapka może również być przyczyną udaru cieplnego, gdyż przez głowę traci się ciepło, a czapka tę utratę izoluje. Maluch, który przez dłuższy czas nie może się wychłodzić w procesie samodzielnej termoregulacji, jest w stanie zagrożenia zdrowia.

Kiedy noworodek powinien nosić czapkę?

Noworodki powinny mieć ubraną czapkę na spacery w okresie jesienno-zimowym i chłodną wiosną. Jesienią  i wiosną czapka powinna być cieńsza, zimą grubsza i cieplejsza. Dobrze jest, jeśli jest wiązana pod szyją – nie spada dziecku na oczy i nie zsuwa się z główki, nie trzeba jej ciągle poprawiać. Są oczywiście maluchy, dla których wiązana czapeczka jest nieakceptowalna, warto więc pamiętać że nie jest to bezwzględny wymóg.

ubieranie dziecka, spacer z dzieckiem, czapeczka

Sprawdź mój ebook 100 zabaw na pierwszy rok maluszka.

Nie ma konieczności, aby maluch miał czapeczkę w domu, nawet jeśli jest w pomieszczeniu, gdzie jest otwarte okno. Unikamy przeciągów, ale delikatny przepływ powietrzanie zrobi dziecku krzywdy i nie sprawi, że maluch się przeziębi. Po kąpieli nie ma też potrzeby, aby w pomieszczeniu ubierać dziecku czapeczkę, a tym bardziej kłaść w niej do spania.

Noworodki po kąpieli zwykle są głodne, przytulenie się do piersi lub karmienie butelką i otoczenie główki ciepłą dłonią rodzica, w zupełności wystarczy i zastąpi czapkę.

Rezygnujemy z czapki w upały i wtedy, gdy jest ciepło, a maluch jest w gondoli, która chroni go przed chłodnym wiatrem. Nawet jeśli wydaje się, że dziecku jest zimno, warto sprawdzić, jaką temperaturę ma kark maluszka. Ciepły i suchy oznacza, że dziecko jest dobrze ubrane, zimny – warto zmienić rodzaj wierzchniego ubrania, aby się zagrzało, mokry i gorący – ściągamy jedną warstwę ubrań, np. skarpetki i odkrywamy kocyk. Ściąganie czapki ze spoconego dziecka jest dosyć ryzykowne, gdyż grozi przeziębieniem. Lepiej rozpiąć sweterek i ściągnąć skarpetki, po czym przykryć maluszka lekkim kocykiem, aby ochładzał się powoli i stopniowo. Dopiero wtedy można pokusić się o ściągnięcie czapki.

Kiedy ubierać czapkę wcześniakowi?

Inaczej sprawa ubierania czapki wygląda w przypadku wcześniaków. Ich mechanizmy termoregulacji są bardzo niedojrzałe. Dziecko radzi sobie z utrzymaniem stałej temperatury dopiero w momencie osiągnięcia wyższej masy ciała. Przez głowę wcześniak mocno się wychładza, dlatego musimy pilnować aby do tego nie dopuścić. Czasem w domu wystarczy na chwilę założyć kaptur, nie mniej jednak podstawą jest obserwacja malucha, aby do tego nie dopuścić.

dziecko w czapce, czapeczka, sen dziecka, czapeczka do snu

Zadbaj o rozwój swojego dziecka i sprawdź mój kurs Podstawowa obsługa dziecka 0-3 miesiące. Poradnik w formie wideo.

Kiedy niemowlak powinien ubrać czapkę?

Niemowlęta to zwykle ruchliwe maluchy. Nie wymagają, aby je ubierać tak ciepło jak noworodki, gdyż więcej się ruszają, przez co jest im cieplej. Cienkie czapki jesienią i wiosną powinny znaleźć się na głowie malucha, gdy jest chłodno, wietrznie, deszczowo. Nie są konieczne gdy świeci słońce, jest ciepło i nie ma wiatru. Gdy jesteśmy z dzieckiem na spacerze i nie ubieramy mu czapki, co jakiś czas sprawdzajmy temperaturę na jego karku tak samo, jak noworodkowi. Zimny kark, czyli oznaka lekkiego wychłodzenia to sygnał dla rodzica, że warto sięgnąć po czapkę i np. dodatkowy kocyk. 

Zimą ciepła czapka jest obowiązkowa, ale koniecznie trzeba pamiętać, aby jej grubość dopasowywać do temperatury na dworze a nie samej pory roku. Wiązanie pod szyją nie pozwoli szybko ściągnąć jej z głowy. Gdy jest bardzo zimno, dodatkowo zakładamy kaptur od kombinezonu lub kurteczki.

Latem czapkę lub chusteczkę na głowę ubieramy tylko wtedy, gdy dziecko jest na słońcu. Podczas zabawy w cieniu czapka jest zbędna. Nie wolno dopuścić do przegrzania dziecka w okresie letnim.

czapeczka dla dziecka, kąpiel dziecka, ubiór dziecka

Kiedy przedszkolak powinien mieć czapkę?

Czapka dla starszaka jest wskazana wtedy, gdy jest zimno, wietrznie czy deszczowo. Zimą ubieramy dzieciom ciepłe czapki, jesienią czy wiosną cienkie. Jeśli jest chłodno, ale maluch szaleje na placu zabaw, możemy ściągnąć mu czapkę, aby się nie przegrzał. Po zabawie ubieramy ją z powrotem, dzięki czemu nie dopuszczamy do zbytniego wychłodzenia.

Latem dziecko potrzebuje czapki tylko wtedy, gdy jest na słońcu. Podczas zabawy w cieniu, czapka będzie zbędnym elementem garderoby.

Przedszkolaki to mądre dzieci, które z pewnością powiedzą mamie, że nie chcą czapki, bo jest im za ciepło, albo czapka ich „gryzie” i jest nieprzyjemna. Wybieramy czapki z naturalnym materiałów, miłych w dotyku, które nie będą wzmagały pocenia. Ważny jest też rozmiar. Zbyt mała czapka nie będzie odpowiednio chronić głowy, a zbyt duża – będzie spadać na oczy. Jeśli jest taka możliwość, wybór czapki zostawmy dziecku (np. kolor, czy nadruk z ulubionymi bohaterami bajek). Maluch z pewnością chętniej założy coś, co sam sobie wybierze.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/efizjo2/domains/obslugadziecka.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-pagelike-widget/fb_class.php on line 42

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.