Ferie, wakacje, świąteczne wyjazdy – dla niektórych rodziców i ich dzieci nie jest to jedynie przyjemny czas, ale również stres związany z podróżą. Choroba lokomocyjna potrafi bardzo utrudnić nawet krótkie trasy. Czym jest choroba lokomocyjna? Jak możemy złagodzić jej objawy? Zapraszam do wpisu 🙂

Choroba lokomocyjna – czym jest?

Kinoteza (czyli inaczej choroba lokomocyjna) to choroba, której objawy pojawiają się podczas podróży środkami transportu. Objawy tej przypadłości są skutkiem nieprawidłowego odbioru ruchu przez ciało. Co się wtedy dzieje? Kiedy osoba chora jest w ruchu, jej oczy odbierają ten sygnał, jednak błędnik nie rejestruje zmiany położenia ciała. Ciało będące w stałym położeniu (np. w fotelu samochodu czy też w siedzeniu pociągu) nie współgra ze wzrokiem, który musi odbierać przemieszczający się obraz. 

Choroba lokomocyjna dotyka nie tylko dzieci, ale również dorosłych i może pojawić się w każdym wieku. Zazwyczaj objawia się podczas podróży samochodem, samolotem lub statkiem. Jakie są jej objawy?

Objawy choroby lokomocyjnej, czyli jak reaguje ciało dziecka?

Zaburzenia odbierania ruchu przez zmysły mogą objawiać się na wiele sposobów. Najczęstszymi objawami choroby lokomocyjnej są:

  • znużenie,
  • osłabienie,
  • wymioty, 
  • nudności,
  • bladość,
  • ślinotok,
  • potliwość a także uderzenia gorąca,
  • zaburzenia oddychania,
  • brak apetytu,
  • senność,
  • złe samopoczucie,
  • ból głowy a także zawroty głowy,
  • wzmożone uczucie niewygody.

Bardzo często objawy współtowarzyszą ze sobą i choroba lokomocyjna objawia się na kilka sposobów na raz. Uczucie dyskomfortu, wymioty, czy senność, powinny nas zaniepokoić jako rodziców. Maluszki sygnalizują chorobę lokomocyjną płaczem, dlatego jeśli podczas podróży nasze dziecko zaczyna być niespokojne, warto zrobić postój i skontrolować sytuację. 

Przyczyny choroby lokomocyjnej, czyli czemu moje dziecko czuje się źle podczas podróży?

Kiedy rodzic zauważy pierwsze objawy choroby lokomocyjnej u swojego dziecka, zazwyczaj stara się określić przyczynę objawów. Mogą się one pojawiać w różnym nasileniu oraz w różnym etapie jazdy. Istnieją czynniki, które mogą nasilać objawy choroby lokomocyjnej.

Jednym z czynników nasilających chorobę lokomocyjną może być wiek – dzieci mają większą tendencję do doświadczania kinetozy niż dorośli. Nie zauważa się jej jednak do czasu, gdy dziecko jeździ środkami transportu w pozycji półleżącej. Innym czynnikiem nasilającym chorobę lokomocyjną jest płeć. Kobiety (zwłaszcza będąc w ciąży lub podczas miesiączki) są znacznie bardziej narażone na doświadczanie kinetozy.

Jeśli dziecko zje ciężkostrawne pokarmy przed podróżą, może dojść do nasilenia objawów choroby lokomocyjnej. Nasilać objawy może również puszczanie bajek w trasie, tak samo jak jazda przez wyboiste i kręte drogi. Słaby dopływ świeżego powietrza również ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka podczas jazdy na przykład samochodem. 

choroba lokomocyjna

Sprawdź mój kurs “Podstawowa obsługa dziecka 0-3. Poradnik w formie wideo”.

Kinetoza w trasie – jak możemy jej zapobiec?

Ponieważ każde dziecko jest inne, na każde z nich będą działały inne sposoby ukojenia objawów choroby lokomocyjnej. Warto próbować każdego z nich, aż uda nam się znaleźć taki, który faktycznie pomoże dziecku poczuć się lepiej podczas trasy. Zapobieganie nasileniu się kinetozy na pewno przyniesie dobre skutki. 

Co możemy zrobić, żeby nasz maluch nie miał silnych objawów choroby lokomocyjnej? Przede wszystkim zadbajmy o to, aby dziecko było przed podróżą wypoczęte. Zmęczony lub przebodźcowany organizm malucha może być bardziej podatny na czynniki zewnętrzne podczas jazdy. Warto również podać dziecku lekkostrawne jedzenie przed rozpoczęciem trasy, tak aby zminimalizować ryzyko zwymiotowania. Podczas trasy powinniśmy robić przerwy, podczas których przewietrzymy nasz samochód, a jeśli mamy starsze dziecko, to pozwolimy mu swobodnie przejść się na przykład po parkingu. 

To w jaki sposób prowadzony jest pojazd, również ma wpływ na objawy choroby lokomocyjnej. Nie należy ostro hamować, jeździć bardzo dynamicznie oraz bardzo przyspieszać. W samochodzie warto zadbać także o odpowiednią temperaturę, ponieważ zbyt wysoka może nasilać objawy kinetozy.

Dziecko nie powinno w trasie oglądać bajek ani czytać książek, ponieważ mogą one doprowadzić do nasilenia się objawów. Warto z dzieckiem rozmawiać podczas podróży, a jeśli jest to możliwe, podróżować w nocy lub w porach drzemek dziecka. 

Choroba lokomocyjna a leki

Kiedy żaden z wyżej wymienionych sposobów zapobiegawczych nie działa i nasze dziecko czuję się bardzo źle podczas podróży, warto sięgnąć po pomoc medykamentów. Pamiętaj, że każda decyzja co do stosowania leków na chorobę lokomocyjną powinna być konsultowana z pediatrą!

Leki na chorobę lokomocyjną zawierają imbir lub dymenhydraminę. Dymenhydramina działa antycholinergicznie, przeciwwymiotnie oraz przeciwhistaminowo. Imbir natomiast wykazuje właściwości hamujące nudności i wymioty, zapobiega uczuciu dyskomfortu podczas jazdy samochodem oraz zmniejsza złe samopoczucie dziecka. 

Jazda samochodem, pociągiem, czy też lot samolotem, mogą być uciążliwe dla rodziców oraz dzieci, dlatego warto zadbać o dobre przygotowanie na dłuższą trasę.

0 komentarzy

O mnie

Michalina Pokorska z dziećmi

Cześć! Jestem Michalina, fizjoterapeutka dziecięca z 15-letnim doświadczeniem. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci 🙂

Czytaj więcej

Kursy online

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.

Idź do kursów

Znajdź mnie na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Kursy online

Oczekujesz na narodziny swojego dziecka lub Twoje maleństwo właśnie pojawiło się na świecie? Sprawdź moje kursy online.